2 часа – толкова продължи военното положение в най-либералната азиатска демокрация – Южна Корея.
Южнокорейският президент Юн Сук-йол каза днес, че ще отмени военното положение, което въведе часове по-рано, предаде Ройтерс.
Президентът заяви това, след като парламентът се противопостави на действията на президента и обяви въведеното от него военно положение за невалидно.
Юн обяви, че въвежда военното положение, за да се противопостави на „антидържавни сили“ сред опонентите си. Възмутените депутати обаче гласуваха против военното положение.
Това е най-голямата политическа криза в Южна Корея от десетилетия, отбелязва Ройтерс.
Юн каза, че възможно най-скоро ще бъде проведено правителствено заседание.
Против извънредното положение гласуваха 190 народни представители. Съгласно южнокорейското законодателство президентът трябва веднага да отмени военното положение, ако парламентът поиска това с мнозинство от гласовете на депутатите.
Депутати в южнокорейския парламент готвят законопроект за отстраняването на президента Юн Сук-йол след отмяната на извънредното положение в страната, предаде БНР.
Междувременно министрите от правителството на Южна Корея се готвят колективно да подадат оставка, съобщава южнокорейският вестник „Чосун илбо“, цитиран от Ройтерс.
Кризата в Южна Корея, която е демокрация от 80-те години на миналия век и която е основен съюзник на САЩ в Азия, стана причина за безпокойство по света.
Съединените щати заявиха, че следят с „голяма тревога“ случващото и изразиха надежда, че политическите различия ще бъдат преодолени по мирен път.
САЩ внимателно следят случващото се през последните 24 часа и се надяват „политическите разногласия да бъде решени по мирен начин и в съответствие с върховенството на закона“, се казва в изявление на Антъни Блинкън.
„Приветстваме изявлението на президента Юн, че ще отмени указа, с който обяви извънредно военно положение“, изтъкна Блинкън, като заяви, че решението за отмяна на военното положение съответства на южнокорейската конституция, според която военното положение следва да бъде отменено, след като парламентът е гласувал против него.