Поради липса на кворум депутатите не можаха да гласуват проекторешението, че приемат оттеглянето на Пламен Николов като кандидат за премиер от ИТН.
Във вота участваха само 105 депутати и се оказа, че няма необходимия кворум от 121 души. Преди началото на дебатите плената зала напусна групата на "Има такъв народ". А депутатите от ГЕРБ-СДС не участваха в гласуването.
Затова водещият заседанието Кристиан Вигенин даде 15 минути почивка и свика заседание на Председателския съвет.
По време на дебатите Росен Желязков от ГЕРБ поиска парламентът да приеме друг текст на проекторешението – че не избира Пламен Николов за министър-председател.
Проблемът е политически, но ние се опитваме да забъркаме една изключително дълбока и непоправима юридическа каша, опитваме се да дописваме конституцията, обясни той. Според него предлаганото решение не е решение, защото то не упражнява потистативното право на парламента със своя акт да внесе промяна в правна сфера и да предизвика последица, а констатираме, че нещо е приключило неуспешно, при положение, че президентът ни е уведомил, че е приключило успешно.
Когато сме изправени в ситуация, в която не знаем какво правим, единственото, което можем да направи, е да действаме по право, по закон, по конституция, обясни Желязков. Според него решението трябва да е ясно и категорично с правното основание в конституцията – чл. 84, т. 6, и това да даде като възможност като причина на президента да продължи процедурата с връчване на следващ мандат.
Затова той предложи решението да е: не избира Пламен Николов като министър-председател. Това е решение, а не констатация на волята на кандидата, че не иска. С предложения проект ние оказваме попечителско съдействие на волята му, да уведомим останалите, че той не иска. С подобно решение ще създадем демон, от който ще се възползват не юридически, а политически всички кандидати оттук напред, които репутационно и по лични причини не иска да бъде избран, каза Желязков.
Това съществено променя характера на решението и не съм убеден, че можем да го гласуваме по този начин, коментира Кристиан Вигенин.
Ами ако пленарната зала отхвърли вашия проект за решение – какво се случва тогава, попита Атанас Атанасов от ДБ.
Реторичен въпрос: Как бихте спрели който и да е кандидат за премиер да направи същото? Няма как. Правото е живо и то се променя, ние го променяме. Нека да гласуваме, да приключим дебата и да започнем да вършим работата, за която сме се събрали тук, скочи и Николай Хаджигенов от ИБГНИ.
Това са политически аргументи. Нека покажем, че парламентаризмът е на висота и съобразно конституцията да приемем решение отвърна Желязков.
Предложението на Желязков не бе подложено на гласуване, защото не е внесено по надлежния ред. Ние сме в ситуация на прецедент и Председателският съвет, след консултация с юристите на президента реши, че можем да излезем по този начин от ситуацията, обясни Вигенин. И подложи на гласуване само внесения проект.
В отговор депутатите от ГЕРБ-СДС не се включиха в гласуването и не бе събран необходимият кворум.
"Не знам какво се случи. Вече нямам представа след това гласуване премиер ли съм или не съм", заяви пред журналисти Пламен Николов на излизане от планарната зала, след като заради липса на кворум депутатите не можаха да гласуват решението, с което да върнат мандата на президента, заради отказа на "Има такъв народ" да се разгледа в зала техния проекто-кабинет.
След неуспешното гласуване, в което не участваха двете големи парламентарни сили ГЕРБ и ИТН, зам. председателят на парламента обяви 15 минути почивка, в която се свика председателски съвет, за да се реши как да продължи заседанието.