В условия на строга секретност в понеделник в София са се провели водеха предпоследни преговори между американската компания „Уестингхаус“ и българската държава
за създаване на съвместно предприятие за строежа на седми блок на АЕЦ „Козлодуй“ с реактор АР 1000.
„Проектът за акционерно споразумение е готов. Сега е на бюрото на министър Драгомир Стойнев“, съобщава „Преса“, позовавайки се на отлично информирани източници.
Документът е трябвало да се подпише във вторник след инфарктни преговори вчера.
Някои текстове в него обаче смущавали българската страна и до момента нямало съгласие по тях.
В преговорите в София участва делегация от „Уестингхаус“, водена от вицепрезидента за Европа Майк Кърст.
Проектът за акционерно споразумение предвижда сегашното дъщерно дружество АЕЦ „Козлодуй“ – Нови мощности“ да се преобразува, като 70% от него ще останат собственост на АЕЦ „Козлодуй“, а 30% ще бъдат прехвърлени на „Уестингхаус“.
В реалното строителство обаче само българската страна щяла да участва с пари.
Американската щяла да достави оборудването, но с условие то да й бъде заплатено при зареждането на първата касета с ядрено гориво.
Тези условия противоречат на очакванията, че Уестингхаус ще влезе като дългосрочен инвеститор в новата ядрена мощност. Българските власти все още не са оповестили каква е очакваната стойност на седми блок на АЕЦ с реактор АР 1000, нито какъв ще бъде капиталът на смесеното дружество.
Според бившия икономически министър Петър Димитров стартовата цена на проекта ще бъде около 5 млрд долара а капиталът на проектната компания – 1 млрд. долара. От тях АЕЦ „Козлодуй“ ще трябва да осигури 700 млн. долара.