Циркът в Щатите става пълен, а най-голямата звезда в него е Доналд Тръмп, разбира се.
Бившият президент на САЩ Доналд Тръмп лансира идеята временно да поеме поста на председател на Камарата на представителите след отстраняването с гласуване на действащия председател, предадоха Франс прес и Асошиейтед прес.
Досегашният председател на Камарата – републиканецът Кевин Маккарти – беше свален във вторник при историческо гласуване в Конгреса след вътрешно партийна конфронтация в резултат на недоволство на подкрепящи Тръмп конгресмени.
„Бях помолен да говоря като обединител, защото имам толкова много приятели в Конгреса“, заяви Тръмп пред телевизия „Фокс нюз“. Ако никой от кандидатите не получи достатъчно гласове, „ме попитаха дали не бих обмислил да поема президентския пост, докато намерят някой за продължително време, тъй като аз се кандидатирам за президент“, добави той.
Но бившата представителка на републиканците Барбара Комсток заяви пред Си Ен Ен, че Тръмп не може да се кандидатира за поста, тъй като срещу него са повдигнати обвинения по наказателни дела. „За съжаление той не познава правилата на Камарата на представителите, които казват, че не можеш да си председател, ако ти е повдигнато обвинение“, подчерта Комсток. Правилата обаче не изискват председателят да е член на Камарата, отбелязва Ройтерс.
Тръмп е водещият претендент за републиканската номинация за президентските избори през 2024 г., но през март догодина се очаква във Вашингтон да започне дело срещу него. Той е обвинен в опити да промени резултата от изборите през 2020 г. след загубата си от демократа Джо Байдън, припомня АФП.
Адвокатите на Тръмп твърдят, че той има имунитет срещу тези обвинения.
По-рано експрезидентът официално подкрепи своя дългогодишен поддръжник Джим Джордан от щата Охайо за приемник на Кевин Маккарти като председател на Камарата на представителите. „Конгресменът Джим Джордан е бил ЗВЕЗДА много преди да осъществи своето изключително успешно пътуване до Вашингтон, представлявайки 4-и конгресен окръг на Охайо“, написа Тръмп в своята социална мрежа „Трут соушъл“. „Той ще бъде страхотен председател на Камарата на представителите и има моята пълна подкрепа!“
Ето още информацив за хаоса в Конгреса и възможните решения на тежката ситуация според американската и британската преса.
Надпреварата за избирането на заместник на републиканеца Кевин Маккарти на поста председател на Камарата на представителите на Конгреса на САЩ е започнала веднага, след като отстраненият лидер успял да шокира колегите си на закрито заседание във вторник вечерта, заявявайки, че няма да се кандидатира отново за председателския пост и дори няма да посочи предпочитан наследник, пише в . „Вашингтон пост“.
Според мнозина участници в срещата, говорили при условие за анонимност, за да опишат как са се разиграли хаотичните събития, потресените законодатели от Републиканската партия веднага сформирали по-малки групи от съмишленици, за да решат какво ще се случи сега, след като за първи път в историята бе свален председател на американски законодателен орган, отбелязва изданието.
Засега смут продължава да цари в Камарата на представителите – ръководството ѝ е несигурно, бъдещето ѝ е неясно, членовете ѝ са гневни – а неотдавна приетата мярка за правителствените разходи изтича на 18 ноември, което означава, че предстои нова потенциална битка за предотвратяване на спирането на работата на правителството на фона на изразеното от някои законодатели остро несъгласие за продължаването на изпращането на помощ на Украйна, коментира „Вашингтон пост“.
Ден след отстраняването на Маккарти вторият по ранг републиканец в долната камара на Конгреса на САЩ Стив Скалис и председателят на Комисията по правосъдие Джим Джордан обявиха кандидатурите си за нов председател на Камарата на представителите, с което поставиха началото на ожесточена борба, в която едни от най-консервативните лидери на Републиканската партия ще се изправят един срещу друг, пише в. „Ню Йорк таймс“.
Ако все пак се стигне до сблъсък между Скалис и Джордан, той ще бъде надпревара между двама мъже, чиито политически позиции са значително по-вдясно от тези на Маккарти, коментира изданието. И двамата кандидати гласуваха против утвърждаването на победата на президента Джо Байдън на изборите през 2020 година и са били председатели на консервативния Комитет за проучване на Републиканската партия. Освен това Джордан е съосновател на ултраконсервативната Група за свобода в Камарата на представителите, която е влизала в сблъсъци с поредица от председатели.
Кандидатът ще трябва да спечели мнозинство в Камарата, а това е трудна задача, като се има предвид колко крехко е мнозинството на републиканците и разцеплението сред тях, посочва „Ню Йорк таймс“. Републиканци от дясното крило на партията дадоха ясно да се разбере, че няма да подкрепят която и да било кандидатура без да получат гаранции, че ще бъдат изпълнени техните приоритети, включително въвеждането на значителни съкращения на разходите и строги ограничения за имиграцията. Това е почти невъзможно да им бъде обещано, като се има предвид, че демократите контролират Сената и Белия дом, заключава нюйоркското издание.
Президентът на САЩ Джо Байдън снощи призна, че е притеснен, че политическите сътресения във Вашингтон могат да застрашат американската помощ за Украйна и призова републиканците да спрат борбите си и да подкрепят „критично важната“ помощ за Киев, пише в. „Гардиън“.
Белият дом предупреди, че помощта може да бъде изчерпана в рамките на месеци, точно когато Украйна се опитва да придвижи напред своята контраофанзива срещу Русия преди настъпването на зимата, коментира изданието.
Изказването на президента представлява промяна в тона му, тъй като според Белия дом по време на телефонен разговор със западните съюзници във вторник Байдън им е казал, че „е уверен“, че ще бъде одобрено в Конгреса изпращането на нова помощ, отбелязва „Гардиън“.
Някои републиканци са призовали Доналд Тръмп да заеме вакантното място на председател на Камарата на представителите, пише британският в. „Телеграф“.
Най-малко трима представители на Републиканската партия са заявили, че бившият президент трябва да влезе в Конгреса, за да „направи Камарата отново велика“, посочва изданието. То добавя, че има информация, че Тръмп е склонен да бъде убеден да заеме длъжността „за кратък срок“. Въпреки че председателите на Камарата на представителите досега винаги са били и нейни членове, няма законово изискване това да е така, отбелязва „Телеграф“.
Източник БТА