Абсурдните правила за акредитация на журналисти за отразяване на работата на финансовото министерство доведоха до закономерен отговор – бойкот от страна на част от гилдията. В свое отворено писмо 20 журналисти отказаха да подадат документи за акредитация по новите правила, спуснати от Асен Василев. Позицията на журналистите е подкрепена и от Асоциацията на европейските журналисти. Сред подписалите има много грантови соросоидни медии като Медиапул, Оффнюз, Сега и дори близката до Прокопиев АЕЖ, но липсват медиите, пряко свързани с разградския бос като Капитал и Дневник. А и как да ги има като целият бизнес на олигарха чака с с вълчи апетит и надежда порцията от 20 милиарда от еврофондовете, голяма част които отиват за зелени енергии, батерии и фотоволтаици от богатото портфолио на фамилия Прокопиеви. Отпускането на тези средства еднолично зависи от Асен Василев.
Новите правила за акредитация на журналисти във финансовото ведомство бяха разпространени след като журналистът от „Гласове“ Стефан Антонов публикува на сайта намеренията на Асен Василев БЕХ да допише 1 млрд. лв. печалба във финансовия си отчет. По-късно той не
бе допуснат до редовна пресконференция в Министерството, за да не задава неудобни въпроси на министъра.
МФ постави безпрецедентни условия за акредитация на журналисти, които нарушаван независимостта и организацията на работа на медиите. МФ реши да допуска до събитията си само журналисти от медии, в които има обособена финансова/икономическа рубрика, предложените журналисти отразяват редовно точно тази тематика и не работят на свободна практика. Днес част от медиите излязоха с меко, та чак кадифено, отворено писмо срещу Василев. Ако случката се беше разиграла в кабинет на Борисов с министър Влади Горанов, щеше да има горещи сцени с късане на ризи и вързване с вериги за вратите на министерството. Но, както напомни Васил Божков – Черепа, при Горанов се влизаше със запалена пура като в хан, а при Асен Василев влизат само избрани. Като този, който го промотира в българската политика и назначи за лидер и министър през медиите под негов контрол – БТВ, Нова, Капитал и т.н.
Отговорът на пиарите/пиарките на отвореното писмо на медиите бе повече от нелеп. МФ било като Еврокомисията, а недопускането на журналисти в него било за „улеснение“ на работата. Улеснение само за министъра, разбира се, за да го обслужват само определени медии и да не му задават неудобни въпроси. Ето го:
Ето още един много добър коментар по темата:
С абсурдните изисквания за акредитация, Асен Василев се опитва да забрани критични журналисти да присъстват на пресконференции на министерство на финансите. Това би бил ефектът на практика – медиите, които отговарят на новите изисквания на Василев са все сравнително положително настроени спрямо него и ППДБ.
Такава наглост не си е позволявал дори Владислав Горанов. Дори в най-мракобесния период на ГЕРБ на власт през 2020, когато имаше много сериозен натиск върху медиите, на пресконференции на МФ все пак се намираха журналисти, които задаваха неудобни въпроси. Като Стефан Антонов, например.
Впрочем абсурдните изисквания за акредитация сега се въвеждат най-вероятно именно заради неудобните въпроси, които Антонов зададе във връзка с действията на новия финансов министър спрямо БЕХ и прехвърлянето на дирекцията за съдебна защита на България по международни арбитражни дела към Министерството на правосъдието.
Впрочем самото изискване е абсолютен нонсенс – да се допускат само журналисти от медии с обособена финансова/икономическа рубрика, БЕЗ ЗНАЧЕНИЕ дали самите журналисти имат опит и експертиза във финансовата/икономическата сфера.
Така например именно някой като Стефан Антонов, който има дълбока експертиза именно в сферата на икономиката и финансите (включително като журналист в „Капитал“ в миналото) не би бил допуснат просто защото понастоящем не работи за медия с обособена финансова/икономическа рубрика.
Радвам се, че българските журналисти се противопоставят на опитите на Асен Василев да си изгради безпрецедентен медиен комфорт и на практика да цензурира информационния поток от МФ.
Георги Вулджев