Преди новините от срещата на Мария Габриел с ключовия фактор ДПС за съставяне на кабинет с първия мандат, да отговорим на въпроса – КОЙ може да свали Иван Гешев от престола. Само тези, които го сложиха и то, ако действат в синхрон – Бойко Борисов от ГЕРБ и Делян Пеевски от ДПС с техните армии от свирепи подръжници в Съдебната палата и в Парламента. Свалянето на Главен прокурор става само през органа на Съдебната власт, тяхното правителство на съдиите, прокурорите и следователите – ВСС и то при важни мотиви с мнозинство от 2/3 (17 от членовете). Там 90% от квотата е на сметката на двамата. Габриел може да предполага, но само Бойко и приятелят му разполагат. Престоящият избор на нов ВСС от квотата на Парламента също ше мине през ръцете на ГЕРБ и ДПС, които заедно със сателитните ИТН и Възраждане почти доближават необходимите 160 депутати.
МАЛКО ПОЛИТИКА СЕГА ОТ ПАРЛАМАТА
На България и отивало жена за премиер и от ДПС били оптимисти за съставянето на общо правителство с първия мандат.
Това каза зам.-шефът на ДПС Йордан Цонев на срещата с кандидатката за премиер на ГЕРБ Мария Габриел.
ЕТО НАЙ-КЛЮЧОВОТО ОТ СРЕЩАТА ДПС – ГЕРБ.
“НЕКА СВАЛИМ ГЕШЕВ ЗАЕДНО!?”
Йордан Цонев заяви, че Движението подкрепя идеята за смяната на главния прокурор Иван Гешев.
„Ние смятаме, че има натрупано напрежение в обществото и този проблем трябва да бъде решен. Приветстваме тази ваша инициатива и я подкрепяме“, каза Цонев.
В подобен стил за смяната на Гешев се изказа и лидерът на ДПС в кулоарите на НС още преди срещата очи в очи с ГЕРБ и Габриел.
Впоследствие Йордан Цонев, обаче, подчерта, че Движението още от 2022 г. е внесло предложение да „дълбока съдебна реформа“, което включвало и „кадрови промени“.
И ОЩЕ ОТ МУСТАФА КАРДАЙЪ ЗА СМЯНАТА НА ГЕШЕВ:
„Идеята за внасянето във Висшия съдебен съвет за отстраняването е добра идея, защото има създадено напрежение в обществото“, коментира Карадайъ. (Да се изпусне малко клапана там ли?)
Според него тази идея „не може да бъде пречка“ при преговорите между ГЕРБ и ДПС.
Той отказа да отговаря на въпроси защо изведнъж ДПС се извъртя на 180 градуса за смяната на главния прокурор.
„За нас кадруването е една тема, различна от реформата. Ние си написахме домашното. Разписахме законопроект за промени в конституцията, раздадохме идеите си на парламентарните групи преди повече от година“, каза Карадайъ.
„Тогавашните управляващи (ПП-ДБ-БСП, бел. ред.) го хвърлиха в кошчето, а там бяха предложени много промени, включително и кадрови. Така че за нас не е ново. Една година ги чакаме да кажат готови ли са да водят дълбока съдебна реформа, или не, отговор няма“, добави той.
Скептицизмът, обаче, завладя най-неочаквано големият душманин на Главния прокурор, който отдавна иска оставката му и вече иницира първото искане до ВСС с цял ферман мотиви за “уронване престижа на съдебната власт”.
Коментарът на Христо Иванов от ДБ не разкри дълбок ентусиазъм: “Въпросът е да не сменим Гешев с някой като Сийка” (Милева, неговата говорителка).
Какво казва най-важният елемент в пъзела – Конституцията на Републиката за освобождаването на Главен прокурор и Председател на Върховен съд?
Решението за освобождаването на Гешев може да бъде взето от Парламента само, ако Главният прокурор има влязла в сила присъда и президентът разпише указа. Гешев няма такава, нито образувано дело.
Тогава остава вариант за свалянето му през Висшия Съдебен Съвет, в който има 25 члена, от които 11 са от т.н. Прокурорска колегия, а един от тях е избран от Следователите и се предполага да е лоялен към Борислав Сарафов, който вече иска махането на Иван Гешев. За да бъде свален главен прокурор се изискват 17 гласа на членове на Съвета.
Как е формирана политическата квота в него, която е с изтичащ мандат, междувпрочем?
През 2017 г. ГЕРБ получава 4 квоти в Народноти събрание, БСП – 3, а ДПС и „Обединени патриоти“ – по две, (всъщност и четиримата са на ДП(С)).
Безспорно, най-разпознаваем, избран моментално навремето за представляващ Съвета, както и за шеф на бюджетната комисия, е Боян Магдалинчев от квотата на ГЕРБ. Бившият зам.-председател на ВАС вече е бил член на ВСС. През 2017 г. не успява да влезе като изборен член – от самите съдии, затова веднага ГЕРБ го вкарва през парламентарната квота. Магдалинчев досега се изяви като острие на Гешев и скачаше на амбразурата да брани статуквото. Дали и той ще вземе завоя с 300 км., както направиха номиниралите го от ГЕРБ предстои да видим. Лупингите не са неприсъщи на българските политици, съдии и прокурори. Сигурно е само едно. Най -голямо лично влияние и в този ВСС имат депутатите Бойко Борисов и Делян Пеевски. Ако те заедно са решили да сготвят по някаква причина стария си боен другар, който си харесаха още при сагата с КТБ, няма кой да ги спре.