Съмнителната кариера на една експертка по “Предотвратяване на промишленото замърсяване” – персонално назначение на ГЕРБ и Борисов
Експерт по „Предотвратяване на промишленото замърсяване“ в кабинета на министрите Долорес Арсенова и Джевдет Чакъров – така започва трудовият си стаж вече бившата заместник-кметица по екология на Столична община Мария Бояджийска. По това време тя е била в началото на двайсетте си крехки години, наивно млада и със завидна позиция по етажите на властта. След няколко години във ведомството, през 2006 г., едва на 29 години, Бояджийска се преквалифицира скоростно в заместник на Бойко Борисов, по това време кмет на София. Заема отговорния пост в Столична община заместник-кмет “Зелена система, екология и земеползване”. Така до вчера, когато подаде оставка и поиска да бъде освободена от длъжност, посочвайки „лични причини“.
Още с встъпването й в длъжност преди десетина година изненадващото за онова време назначаване на младото момиче за заместник-кмет е бързо разкрито – мъжът й бил виден гербаджия. Първите задачи за Бояджийска през 2006 г., възложени й от кмета Борисов по онова време – да реализира предизборното му обещание от 2005 г. София да се сдобие със завод за боклук и да изгони междувременно старите концесионери по чистотата. Няколко години по-късно тя така и не успява да изпълни нито едно от двете. Проблемите с боклука, обезлесяването, бездомните кучета и всичко останало остават „предизвикателство“ за нея години наред.
Мария Бояджийска – „стара познайница“ в Столична община с оставки на бюрото на Фандъкова
За Мария Бояджийска това не е първата оставка, която тя подава. През 2012 г. отново хвърля молбата си за напускане на бюрото на Фандъкова. И отново след човешка смърт. Този път – при различни обстоятелства. Тогава жертва е покойният проф.Ботьо Тачков. Жестоко нападнат е от глутница кучета на улицата и дни по-късно издъхва във ВМА. Бояджийска, която към онзи момент е близо шест години зам.-кмет по екологията, все още не е успяла да се справи с проблема с бездомните кучета. Тогава обаче Фандъкова не приема оставката й, а точно обратното – „стимулира“ я да работи още по-твърдо.
Този път се оказа, че Фандъкова отново се опитвала да я разубеждава да не подава оставка. „Два дни водих разговори с Мария Бояджийска и се опитах да я разубедя да не подава оставка, но тя има своите лични причини“, заяви кметът на София и изрази надежда, че ще може и занапред да разчита на помощта на Бояджийска, защото тя била „човекът, който работи със сърце за София“.
Оставката на Бояджийска струва човешка смърт. Шефът на Завода за отпадъците – трима души издъхнали „под носа му“ преди години. Другото персонално назначение на ГЕРБ.
Оставката на Бояджийска идва само няколко дни след тежкия инцидент в Завода за третиране на отпадъци, където загина един работник. След трагедията Фандъкова поиска от Мария Бояджийска доклад за кошмара в завода, а самият директор на Завода за отпадъци Николай Савов също бе отстранен. Неговото име пък се свързва с трагедията през 2004 г. в „Кремиковци“. Тогава при изтичане на доменна газ в комбината на 10 януари загинаха водопроводчиците Тошко Петров и Здравко Мишев и пожарникарят Темелко Първанов. Имаше и 22 ранени. Три години по-късно съдът решава, че той носи вина за драмата, погубила човешки животи, признава го за виновен и го наказва с административна санкция от 2000 лв. Според мотивите на съда тогава той направил всичко възможно за спасяване на жертвите и за това се разминал само с финансова санкция. Савов от своя страна тогава определя скандално ниската си присъда като „справедлива и обективна“. Въпреки осъдителната присъда и тъмното минало с починали работници „под носа му“, няколко години по-късно той е назначен от ГЕРБ за шеф на Завода за отпадъци. И така до поредната смърт на човек до преди няколко дни.
Новият шеф на окървавения Завод за отпадъци – бивш общински съветник, докарал си половин милион лева печалба от сделка с общината
След инцидента в Завода е разпоредена проверка за здравословните и безопасни условия на труд, а до избирането на нов директор длъжността ще изпълнява бившият общински съветник от СДС Николай Желев. По времето си на местен парламентарист в СОС той си докара чиста печалба от близо половин милион лева след сделка със Столична община. Срещу близо 4 хил. лева Желев е успял да се сдобие с право на строеж в столичния квартал "Надежда". Малко след сделката с общината, синият съветник допълва разрешителното с части от други бивши общински терени. Веднага след това го отстъпва на частна фирма. В замяна Желев и съпругата му Теодора получават като обезщетение почти 400 кв. м апартаменти и магазини. Николай Желев не вижда нищо нередно в сделката си с общината.