Ключов участник в схемата „Пътя на Копринката“ е понижен от Румен Радев в екипа му.
Пламен Узунов е бил преназначен от секретар на президента в съветник с указ от 3 юли 2023 г. А в правилника за работа на администрация в президентството е описано, че съветниците подпомагат работата и функциите на секретарите на президента.
Узунов заедно с градския си Николай Копринков са сред най-скандалните персонажи в обкръжението на президента, но и най-близките му до момента съратници. Узунов и Копринков вървят в комлект с Румен Радев още от времената му като пилот в село Граф Игнатиево и село Труд. Пътят на Копринката бе медийно осветен като схема за трафик и назначения по върховете на държавата по време на едноличната служебна власт на Румен Радев. За него говори и бившият премиер Бойко Борисов, но после замлъкна по темата.

Пламен Узунов бе назначен за секретар по правни въпроси и антикорупция през 2017 г., като продължи да изпълнява тази длъжност и във втория мандат на президента Радев. На 3 юли тази година обаче той е понижен в съветник по правните въпроси. Неговото място заема Крум Зарков. Преназначението на Узунов съвпада с назначението на бившия министър на правосъдието в служебното правителство на Гълъб Донев – Крум Зарков, като секретар на президента по правни въпроси. Заради новия си пост той напуска Националния съвет на БСП, тъй като според Кодекса на труда не може да работи в администрацията и да заема пост в ръководен орган на партия.
Указът за назначаване на Зарков като секретар по правни въпроси също е от 3 юли 2023 г.
Преди три години Узунов и бизнесмена с множество обвинения от прокуратурата Пламен Бобоков бяха обвинени в търговия с влияние.
Именно заради това обвинение прокуратурата влезе в президентството през лятото на 2020 година, което даде старт на тогавашните простести срещу властта.
Делото срещу Бобоков и Узунов е образувано на 18 юни 2020 г. по отделени материали от досъдебно производство на Специализирана прокуратура и е водено за „престъпен сговор“. Имаше предположения, че Бобоков и Узунов са лобирали за назначаване на посланици в държави, където бизнесменът има интереси.
Борецът срещу корупцията – главен съучастник в Пътя на Копринката

Година след протестите през лятото на 2021 година Узунов бе заснет как си тръгва с торба с неясно съдържание от среща в ресторант със скандален биеш митничар. По това време вече е на власт второто служебно правителство на Радев, а в деня след подаръка в торбичката се извършва важна смяна на ръководството на ключовата Митница Пловдив.
През февруари 2023 г. прокуратурата свали обвиненията срещу тях, а Узунов и Бобоков я осъдиха.
Защо Радев замита следите на „антикорупцията“?

„РУМЕН РАДЕВ замита следите от „антикорупцията “ в Президентството.
Пламен Узунов е понижен от секретар до длъжност съветник.
За сведение Копринков се запазва като секретар.
При Узунов е сменен и ресора от Секретар по антикорупция до съветник по правни въпроси.
Понижението е чувствително – освен 20% по-ниска заплата, няма служебна кола и сътрудници. Секретарите имат шофьори от НС и по две секретарки, а на съветниците не се полагат или по една на няколко. Съветниците нямат достъп до квалифицирана информация
Радев има общо ПЕТ съветника по правни въпроси и един секретар Крум Зарков .
НЯМА длъжност с приоритет АНТКОРУПЦИЯ след служебния кабинет в Президентската администрация или поне според сайта на Президента на Република България
ПЛАМЕН УЗУНОВ е назначен е за секретар по правни въпроси и антикорупция президента на Република България с указ № 122 от 09 май 2017г. Във втория мандат на президента Румен Радев е назначен за секретар по правни въпроси и антикорупция с указ № 22 от 22 януари 2022 г.
С указ № 113 от 3 юли 2023 г. става съветник на президента по правни въпроси.
Към днешна дата 08.07.2023 г. няма официално изявление от Президентството за направените рокади в администрацията.
Борбата с корупцията явно вече не е приоритет на президентството след управлението на служебните кабинети.
Радев да отговори на няколко въпроса:
Защо секретарят му по антикорупция Пламен Узунов е понижен до съветник по правни въпроси?
Защо вече няма ресор борба с корупцията в президентството?
Защо не са уведомени медиите за ключовата смяна в президентската администрация и политически приоритети?
С какви мотиви е понижен Пламен Узунов?“
Питат от „Българска Легия Антимафия“