Начев е бил човекът, който е вербувал и който реално е предложил, макар и да отрича, Алексей Петров за офицер „оперативно внедряване“,
разясни прокурор Светлозар Костов.
Той обясни, че ген. Атанас Атанасов със сигурност не познава всички секретни сътрудници на службата и няма как да нареди назначаването му за офицер.
Начев е бил водещият му офицер в продължение на много дълго време, включително и в периода, когато са съществували трите оперативни дела: „Бизнесмени“, „Рамбо“ и „Комбинаторът“.
„Това са дела, в които пряко е замесено името на Алексей Петров, пряко е проверявана дейността на застрахователната компания, която е свързана с него“, обясни Костов.
Според него още тогава с назначаването на Трактора е било извършено закононарушение, защото е трябвало при назначаването му за офицер на оперативно внедряване, по така наречения оперативен отчет да се впише, че срещу това лице има три оперативни дела в МВР.
Костов смята, че тази информация е била прикрита навремето, но се надява някога това нарушение да излезе на бял свят.
Прокурорът недоумява още как през 2001 г., когато Начев предлага Алексей Петров за такъв виден секретен офицер на ДНСС, по същото време срещу него има шест жалби от Валентин Шотев, официално заведени в прокуратурата и в МВР.
По същото време има и жалби на Георги Цветанов, на Пламен Георгиев, на Велизар Велизаров(всички са свидетели по делото „Октопод“- б.а.), в съдебната зала Начев отрече да е имало оплаквания от граждани срещу Петров.
„На мястото на акционерите на „Лев корпорация“, щях да уволня директно г-н Начев,
защото той не знае, че тази корпорация притежава ЛКС- фирмата, която извършва кетъринга на летището и носи значителни приходи на корпорацията“, каза още прокурор Костов.
И допълни: „Той не знае също, че „Лев корпорация“ контролира и притежава част от капитала на най-големите таксиметрови компании в София – „Такси С Експрес“ и „Такси АС Експрес“.
Костов допълни, че Начев е много информиран, когато трябва да хвали Алексей Петров и ицключително хлъзгав, когато трябва да сподели позитивно мнение за шефа си.
Държавният обвинител подчерта признанията на бившата разведка, че по негово време е имало поръчкови дела в ДНСС, а също и в МВР имало такива дела, но не можа да уточни какво значи „поръчкови“.
„Аз твърдя, че ДОР „Комбинатор“ е поръчково дело, за да реши враждебните вече отношения между Филчев и покойния прокурор Николай Колев“, отсече Костов.
Два месеца по-рано е било публикувано интервю, в което Николай Колев обявява Никола Филчев за „човек с определени здравословни проблеми“.
Костов заяви, че според него има връзка между тези събития. Още повече че ДОР „Комбинатор“ е започнало по сигнал от лице „Сестрата“, а това както каза и Начев, е една дама, която също беше свидетел по дело.
„В обвинителния акт е написано всичко за Дор „Комбинатор“, как се появява това дело, как се развива. Те са все едни и същи лица – Донка Митева и Николай Начев, свързани с Алексей Петров“, поясни прокурорът.
Месеци по-рано пък Донка Митева прехвърля безвъзмездно сграда на „Цар Борис ІІІ“, която е собственост на сестра й- Винената царица Роза Георгиева, на дружество „Атлас“, чийто шеф по онова време е Кирил Топалов, който пък сега е в управата на „Лев корпорация“.
Три дни след тази сделка Петров придобива 50% от сградата.
Известно време след това тя е апортирана и влиза в капитала на „Лев корпорация“.
Пред съда Донка Митева призна, че за сградата не е платен нито лев.
„Оттук нататък Митева става манипулируема, като човек, като свидетел, като позиция дали да говори нещо, пред кого да го говори и така се появяват нейните показания в Дор „Комбинатор“, разясни преплетените взаимовръзки прокурор Костов.
Той обясни, че Николай Начев е проверяван за изтичане на секретна информация в две разработки.
„Всичко, което чухме досега в съда, съвпада с написаното в обвинителния акт“, похвали се Светлозар Костов.