Няколко евродепутати от ГЕРБ и вероятно ДПС са направили опит да бъде осуетено изслушването на Иван Гешев в Страсбург. И изслушването и опитът за осуетяването му са си изцяло българска работа. Емил Радев от ГЕРБ и зам. председател на LIBE е огласил писмо от ЕНП, че Гешев не трябва да бъде изслушван, защото бил предсрочно освободен от поста. Явно затова е било и бързането вчера да бъде уволнен още в самолета. Иван Гешев е бил допуснат за изслушване след чакане пред залата на заседанието на подкомисията, защото той все още не е освободен и се води Главен прокурор. Йончева се явява фронтмен на атаката и тя лично е писал въпросите и сценария за явяването на Гешев. Други подсъдими и обвиняеми българи в ЕП не се забелязват. Около залата кръжи Атанас Чобанов от Бърд, който вади на порции досието Барселонагейт, което явно получава от прокуратурата. Самото „изслушване“ продължи малко над 15 минути и не бе отчетен небивал интерес в залата.

„Каквото имам да кажа, ще го кажа в България“, това заяви главният прокурор Иван Гешев, след като беше изслушан на закрито заседание на Мониторинговата група за демокрация, върховенство на закона и основни права на Европейския парламент в Страсбург. Извънредната среща бе посветена на ситуацията в България.
„Ще изчакам решението на президента Радев и Конституционния съд и каквото имам да кажа, ще го кажа тогава“, каза още той. Гешев остана в залата по-малко от 20 минути.
„Къщата в Барселона“ е на Валентин Златев. Той ли е бащата на детето?https://bnews.bg/kasthata-v-barselona-e-na-valentin-zlatev-toj-li-e-basthata-na-deteto/


Ето какво написа Йончева по повод поканата, която е пратила на Гешев и трите въпроса към него, които тя самата е задала.
Наскоро изпратих въпроси до испанския главен прокурор по антикорупция дали няма да се включи в разследването на „Барселонагейт“, ако българската прокуратура отново започне да се бави. В Испания разследването не е прекратено. През 2021 г. то беше оставено на българската прокуратура, която тогава е убедила колегите си, че е по-напреднала, тъй като европейските правила не позволяват да се работи по един и същи случай в две държави членки едновременно. Това казах в интервю за предаването „Неделя 150“ на БНР.
❗ На 13 юни 2023 г. главният прокурор Иван #Гешев ще бъде изслушан на закрито заседание в Мониторинговата група за демокрация, върховенство на закона и основни права на Европейския #парламент в Страсбург. Извънредното заседание е посветено на ситуацията в #България. Аз съм единственият евродепутат от България, който членува в авторитетната група.
ℹ️ България е под наблюдение от 2020 г. – за демокрацията в страната, върховенството на закона, отчетността на главния прокурор, медийната свобода, борбата с корупцията и развитието на знаковите разследвания на политици, включително „#Барселонагейт“, снимките с #кюлчетата и пачките в чекмеджето на премиера Бойко Борисов, записа, в който той казва, че ще унищожи политически противник и др.
✅ Очаквам да получим конкретна информация за тези случаи, както и за записа от заседанието на ръководството на една парламентарна партия. Обявих, че ще попитам и защо чак сега прокуратурата стана изключително активна по „Барселонагейт“. Първите три сигнала по случая бяха подадени от мен през 2019 г., когато бях народен представител от #БСП. Най-важно е информацията да излезе, защото е напълно възможно да влезе отново в чекмеджетата. ❗
✅ Припомних, че случаят „#Барселонагейт“ вече е познат в редица европейски държави, включително и заради многобройните интервюта, които съм дала – в испански, английски, белгийски, швейцарски и др. световни медии. Попитана защо в #България големите медии и телевизии не отразяваха „Барселонагейт“ и за косвеното признание на журналист, че върху тях е имало натиск от регулаторите, казах, че трябва да се разкрие механизмът, по който се оказва #натиск върху нашите колеги. Кой и как го осъществява. Ако не намерим отговори, няма да напреднем.