Днес е моментът, в който румънската държава потъпка демокрацията, заяви кандидатът за президент на Румъния от „Съюз за спасение на Румъния“ Елена Ласкони. Във видео обръщение, изпратено и до редакцията на БТА, тя коментира днешното решение на Конституционния съд да анулира първия тур на президентските избори в страната.
„Остро осъждам случилото се днес. Мисля, че те унищожиха всичко, за което сме работили усилено през последните 35 години. Решението на Конституционния съд е незаконно, неморално и смазва самата същност на демокрацията – гласуването. Подобна грешка ще ни струва скъпо през следващите години. Всички вече видяхме как Путин се смее на начина, по който политическите сили в Букурещ управляват тези избори. Няма да позволя да станем за смях на Кремълския диктатор“, каза Ласкони.
Според нея Бог, румънският народ, истината и законът ще възтържествуват и ще разкрият виновните за разрушаването на демокрацията.
„Трябваше да продължим с гласуването. Трябваше да уважим желанието на румънския народ. Независимо дали ни харесва или не от законова гледна точка. 9 милиона румънски граждани, както от страната, така и от диаспората, изразиха чрез гласа си своето желание за един определен кандидат. Не можем да игнорираме тяхното желание. Президентите не се назначават с един подпис или със задкулисни преговори. Знам, че щях да спечеля. И ще спечеля, защото румънският народ знае, че ще се боря за тях, че ще ги обединя за една по-добра Румъния“, допълни Ласкони.
Според нея начинът, по който руската пропаганда се разпространява безконтролно в страната, е много сериозен проблем, който трябва да има последствия.
„Но ние трябва да се справим с това, след като проведем свободни избори от край докрай и покажем на целия свят колко сме силни. Ще спечеля президентските избори, защото румънците вече знаят, че ще се боря за тях и за нашата демокрация. И аз ще се боря, за да гарантирам, че истината и свободата триумфират“, каза в заключение кандидатката за президент на „Съюз за спасение на Румъния“ Елена Ласкони.
Лидерката на „Съюз за спасение на Румъния“, която се класира втора на първия тур на изборите, трябваше да се изправи на балотаж тази неделя 8 декември) срещу крайнодесния независим кандидат Калин Джорджеску, но Конституционният съд обяви днес, че анулира президентските избори и те трябва да се проведат отново.
Какво предстои след днешното решение на Конституционния съд на Румъния, който днес анулира президентските избори и разпореди целият процес да започне отначало, при условие че мандатът на настоящия президент Клаус Йоханис изтича на 21 декември, се питат румънските медии.
Телевизия Диджи 24 цитира бившия конституционен съдия Петре Лазарою, който казва, че на първо място предстои правителството да издаде решение, което да определи новите параметри за избора на президент, тоест да определи датите, участниците и т.н.
„Ако парламентарните избори са валидни, а доколкото разбрах мандатите са потвърдени, парламентът избира структурите си, съответно председателите на Сената и Камарата на депутатите (…), и тогава, както пише в конституцията, може да се назначи временен президент. Тоест председателят на Сената да заеме мястото на президента, чийто мандат е изтекъл“, обясни Лазарою за сайта News.ro.
Според Джи4Медия новите избори за президент могат да бъдат организирани най-рано следващата година, а вторият и последен мандат на настоящия президент Клаус Йоханис изтича на 21 декември.
Конституцията предвижда, че мандатите на президента и на парламента може да бъда удължавани само в изключителни ситуации като война, бедствие или извънредно положение.
В конституцията също така се посочва, че президентът изпълнява мандата си до полагането на клетва от новоизбрания президент. Някои политици от близката до Клаус Йоханис Национално-либерална партия (НЛП) интерпретират това като възможност за удължаване на мандата на настоящия държавен глава до избирането на следващ президент, отбелязва сайтът Зиаре.
Новите парламентаристи обаче вече са избрани на вота миналата неделя, а процедурите по валидиране на мандатите им е в ход, посочва изданието. Президентът Йоханис има задължение според конституцията са свика новия парламент не по-късно от 20 дни след изборите.
Така, според Зиаре, новият законодателен орган има достатъчно време, за да бъде учреден до 21 декември, а веднага след това могат да бъдат избрани председатели на двете камари. Според конституцията, ако президентската длъжност остане вакантна, тя се поема временно от председателя на Сената, а при невъзможност от негова страна – от председателя на Камарата на депутатите.
Първият тур на президентските избори беше анулиран с „безпрецедентно“ според местните медии решение на Конституционния съд, което идва само два дни преди втория тур на изборите, на който един срещу друг трябваше да се изправят крайнодесният независим кандидат Калин Джорджеску и кандидатката на центристкия Съюз за спасение на Румъния Елена Ласкони. Гласуването на втория кръг на румънците в чужбина вече беше започнало, отбелязва Хотнюз.
Първият тур беше потвърден за валиден от Конституционния съд в понеделник, след като по-рано съдът поиска повторно преброяване на всички над 9,4 милиона гласа заради жалба от един от кандидатите.
Конституционният съд на Румъния обаче получи четири нови искания за отмяна на резултатите от първия тур, след като президентът Йоханис разреши в сряда разсекретяването на документи от разузнавателните служби и от вътрешното министерство, представени на заседание на Върховния съвет за национална отбрана след първия кръг на изборите. Според тях Румъния е била мишена на „агресивни руски хибридни действия“ по време на първия кръг на изборите, спечелени изненадващо от крайнодесния независим кандидат Калин Джорджеску, чиято предизборна кампания беше базирана основно в социалната мрежа ТикТок.