Протестът е под надслов: „За ясно и сигурно енергийно бъдеще на България“ и се организира от синдикатите.
Протестиращите искат предвидимост в
енергийната политика и ограничаването на вредните емисии в сектора. Те се притесняват за работните си места във въгледобивните райони на страната: Стара Загора, Перник и Кюстендил. Предишното Народно събрание взе решение за поредно предоговаряне на План за възстановяване и устойчивост, което според синдикатите не се случва.
Снимки БНТ, Труд
Според синдикатите намаляване на въглеродните емисии до 2026-а година, би довело до масово затваряне на въглищни централи. Те изчисляват, че 20 000 души ще бъдат засегнати при съкращения, а други 80 000 души, заети в логистиката си, също ще загубят работните си места.
“Не сме съгласни с тези териториални планове и тяхното обсъждане, което мина през месец август, а в Стара Загора през септември, във тях има само палиативни неща, абстракции, пожелания и нищо ясно. Има финансови зависимости, има намаление на работна ръка, а няма къде да отидат хората, ако това се случи. Затова не сме съгласни, не ги приемаме и протестираме, и искаме да седнем на масата на преговорите с управляващите“, каза Валентин Вълчев, председател на миньорската федерация на КНСБ.
Плюсовете за справедлив преход на Стара Загора са написани изключително рестриктивно спрямо комплекс Марица Изток, спрямо работещите в комплекса , спрямо целия регион и на практика няма никакво бъдеще за комплекса и за работещите в него“, заяви Деян Дяков, председател на КНСБ в ТЕЦ „Марица Изток 2 „.
БНТ