Излязоха всички детайли по мирния договор между Русив и Украйна, който Борис Джонсън и Джо Байдън не позволиха да се случи.
Немският вестник Ди Велт публикува договора, който можеше да сложи край на войната в Украйна. Проектодокументът бе подписан от руска и украинска страна в Истанбул през април 2022 г., но след натиск от Великобритания и САЩ и личната намеса на тогавашния английски премиер Борис Джонсън Зеленски се отказа от споразумението, а член на преговарящия екип на Украйна бе застрелян от украинските служби за сигурност.
От проектодоговора следва мирно решение, за което двете враждуващи страни са постигнали съгласие до 15 април 2022 г. Остават отворени само няколко точки. Те трябваше да бъдат обсъдени лично от Путин и Зеленски на среща, която така и не се състоя.
Според документа Украйна беше длъжна да:
- да спазва „постоянен неутралитет“, т.е. да се откаже от членство във военен съюз, включително НАТО;
- да откаже да произвежда или да се сдобие с ядрени оръжия, да не допуска чужди войски в страната и да не пропуска оръжия през територията си
да не предоставя инфраструктурата си, включително летища и морски пристанища, на други държави;
- да се въздържа от провеждане на военни учения с чуждестранно участие и от участие в каквито и да било военни конфликти;
- законово да забрани „фашизма, нацизма и агресивния национализъм“.
- Русия се ангажира да не напада повече Украйна;
- в случай на нападение страните-гаранти ще бъдат задължени да подкрепят Украйна в рамките на 3 дни;
- части от Донецка и Луганска област ще бъдат частично запазени за Русия. Крим и пристанището Севастопол бяха изключени от гаранциите за сигурност, което на практика би означавало отстъпване на контрола над полуострова на Руската федерация.
По време на преговорите Русия заяви, че е готова да изтегли войските си от Украйна, но не и от Крим и части от Донбас. Държавните глави трябваше да обсъдят директно подробностите по изтеглянето.
Въпросът за бъдещата численост на ВСУ също остана нерешен.
Автор: Ди Велт, Гласове