Девет жертви, сред които и дете, и хиляди ранени в Ливан, след като пейджърите, които Хизбула полза, са се взривили едновременно.
От Хизбула вече обвиниха израелското разузнаване.
The Times of Israel пише, че MOSSAD е оборудвал батериите на хиляди пейджъри на Хизбула с експлозиви и след това дистанционно е увеличил температурата им, за да ги детонира.
Израелското разузнаване е прихванало устройствата преди да бъдат доставени на Хизбула и ги е напълнило с експлозивен материал, казаха източниците. Фирмата производител се оказа тайванска, но тя отговори, че само е предоставила логото на друг неизвестен производител, който явно е напълнил пейджърите с експлозиви и шпионския софтуер.
По информация на източници на Ройтерс, Мосад е заложил малко количество експлозив в 5000 пейджъра, произведени в Тайван, и поръчани от шиитската групировка, която се ползва от подкрепата на Иран. Израел не е коментирал експлозиите на пейджърите, но късно снощи беше проведено заседание на военното командване на страната (на снимката по-горе).
След което стана ясно, че няма промени в инструкциите за отбрана и в препоръките към цивилните граждани. Според Пентагона, Съединените щати следят ситуацията в Израел и Ливан. Хизбула се закани за ответен удар.
Възможно ли е батериите на мобилните устройства да бъдат бомби?
Анализ на айти специалист в българския парламент – Божидар Божанов от ДБ:
Ще коментирам тази атака от гледна точка на предизвикателствата пред националната сигурност: това изглежда като т.нар. „supply chain атака“ (атака чрез веригата на доставки) и поставя сериозни въпроси за сигурността на всяко устройство, което се ползва във всяко едно звено на публичния сектор и особено силовите структури и обектите на критичната инфраструктура.
Всеки, който закупува хардуер и софтуер, трябва да има пълната информация не само за производителя, но и откъде са основните части, къде и кой пише софтуера и къде и кой сглобява, както и какви стандарти за сигурност прилага. Тези проверки са не само технологични, но и на собствеността и на връзките на лицата на управленски позиции.
Не всичко може да се взриви, но всичко може да предава информация. Както по интернет, ако има свързаност, така и по други начини, при физическа близост. Вероятно пейджърите са получили съобщение по едно и също време, което ги е активирало, а преди това са изпращали информация незабелязано.
По тази линия има притеснения във връзка с поръчаните от служебния кабинет скенери за митниците. По същата линия бяха и моите притеснения за валидаторите в метрото, които се оказаха руски. На пръв поглед и „атака чрез пейджър“ може да звучи комично като „руски валидатор“, но рисковете са сериозни.
Агенциите за национална сигурност са длъжни да следят за такива детайли и да правят анализи на веригите на доставки (физически и виртуални), за да предотвратяват инциденти. Не очаквам в България някой да взриви нещо, но пробиви за целите на източване на информация или на спирането на системи с цел всяване на смут са напълно възможни.
(На снимката близки и роднини на жертвите на взривените пейджъри даряват кръв)