В основата стои Америка за България и техните питомци Мартин Янков и шарената му група.
Кой е Мартин Янков с неговите колеги от Колективът? На първо място Колективът е семейна фондация с майката и бащата на Янков.
Колективът е семейна фондация, изцяло свързана с пъпната си връв НПО за кораба – майка на соросоидните организации „Америка за България“, които спонсоритат техните приумици. Янков и колегите му се представят за ландшафтни инженери и архитекти. Димек планират околните пространства. Вече са закачени на хранилката на Общината с 2,5 милиарда бюджет годишно и тепърва ще се раввихрят.
Нелепият дебют с арката от Али Експрес бе само коледен пърформънс, изсмукан от пръстите за едни аварийно изкарани къси 50 хиляди лева. 50 000 за три картонени арки от Али Експрес и черга от склада на Общината.
Чудото с идола на жълтопаветния планктон Васко Маслото и Добрите сили предстои и тепърва ще им сърбаме кичозните попари и пърформанси цели четири години.
Фестивалът Реките на София не беше направен изцяло от мен, по-скоро от фондацията, която основах – „Колективът“.
С това се представя Мартин Янков, чийто „Колектив“ монтира позлатената арка от Али Експрес с чергата отдолу пред Храма Александър Невски. 1-2 години преди Терзиев да стане кмет „Колективът“ загрява с измислени и спонсорирани от „Америка за България“ претенциозни архитектурни пърформънси, напоително отразявани в Капитал и съдружните им медии. Предлагат се чудодейни и наивистични до лудост решения на затлачени с десетилетия проблеми от градската среда. Чудо, разбира се няма и няма да има, освен ако не пристигне с Али Експрес и 700-800 % надценка.
Ето как Мартин Янков раказва за себе си и своите творчески планове преди време, защото сега се крие като мишка с колегите си и не поемат отговорност като върнат парите ни:
„Това е другата ми страст – обединяването на множеството двигатели на промяната като неправителствени организации, фирми, артисти, изобщо будни личности, които правят нещо за София и България, но нямат развит начин да се обединяват с другите. Мечтая за обединяване на младите българи. И да облагородяваме недоразвити пространства, които имат страхотен потенциал. Добрите идеи имат силата да обединяват хора бързо.
Вярвам, че промяната трябва да започне с усвояване на това, което вече имаме като даденост в София (и не само). От най-“тъмните” централни места, като Лъвов мост и Сточна гара и да продължи към крайните квартали, като Люлин и Дружба. И то не говоря за облагородяване, което изисква огромни средства и инвестиции, а такова, което е подчинено на правилна стратегия и тактически намеси. Едни от най-атрактивните места в европейските градове са именно тези (бивши) западнали пространства, които с помощта на артистични и културни намеси са култивирани в истински ядра на социален и културен и икономически живот. Като пример мога да дам “руини” пространствата в Будапеща. В Берлин и Лондон също има безброй примери за такива места. Хората са изморени от лъскавите сгради със стъклени, алуминиеви и пластмасови фасади. Търсят автентичността в градската среда, дори тя да е занемарена, изпочупена и надраскана с графити. А София има много такива места!
Пази, Боже! Хвърлили са око на цялата столица.
Както виждате сами, равихриха се. Започнаха от най-светлата част, от пъпа на София, на който монтираха картонени сватбени арки с позлата от Али Експрес.