Новото име в Конституционния съд – съдия Галина Тонева, държи в ръце съдбата на служебната власт на Пеевски.
Автор: News.Lex.bg
С 6:6 гласа Конституционният съд (КС) не можа да вземе решение дали начинът на формиране на служебните правителства, уреден с промените в Конституцията, е в съответствие с нея.
Снимка: Съдия Галина Тонева, бивш зам.главен прокурор на РБългария и член на ВКС.
Правилото е, че „Конституционният съд постановява решенията си с мнозинство повече от половината от всички съдии.“. Т.е. за да има решение по даден въпрос, се изисква то да е подкрепено от поне 7 от 12-имата съдии.
Така за новия ред на „конструиране“ на служебните правителства, с предварителен списък с потенциални министър-председатели, станал известен като „домова книга“, няма решение на КС. Поради това тези промени нито са потвърдени, нито са отхвърлени от него и засега остават в сила. Липсата на решение на КС обаче има и друга последица – той може отново да бъде сезиран за тези разпоредби и да се произнесе за конституционосъобразността им. Безспорно, президентът, който ги атакува първия път, има интерес да поиска КС отново да ги обсъди и да формира решение за тях.
През юли позицията, че „домовата книга“ не нарушава Конституцията, застъпиха съдиите Константин Пенчев, Филип Димитров, Надежда Джелепова, Красимир Влахов, Борислав Белазелков и Десислава Атанасова.
Виждането, че те противоречат на основния закон и следва да бъдат обявени за невалидни, беше подкрепено от Павлина Панова, Мариана Карагьозова-Финкова, Таня Райковска, Атанас Семов, Янаки Стоилов и Соня Янкулова.
На 12 ноември 2024 г. приключва мандатът на четирима от конституционните съдии – по двама от двата „лагера“ – тези с почернените имена.
КС напускат назначените от предшественика на Румен Радев Росен Плевнелиев Мариана Карагьозова и Филип Димитров. Тя гласува за отмяна на приетия с промените на Конституцията нов ред за формиране на служебните правителства, а той – за запазването му.
Преди дни Радев назначи в КС проф. Сашо Пенов и съветничката си Невин Фети и те вероятно няма да застанат срещу него относно начина на формиране на служебните правителства.
Така може да се очаква един глас повече за отмяна на „домовата книга“ в сравнение с предишното гласуване.
От друга страна, приключва мандатът на представителя на парламента Константин Пенчев, който гласува за запазване на новоприетия ред за формиране на правителството. А вероятността парламентът да изпълни конституционното си задължение да избере свой представител в КС в близко бъдеще е доста малка.
Що се отнася до останалите конституционни съдии, при положение че вече са гласували по определен начин, не би следвало да променят вота си. Въпреки че на теория и това е допустимо и въобще не бива да се изключва. Така например в процеса на обсъждане на решението на КС в края на процедурата трима съдии смениха мнението си за това дали начинът за формиране на служебните правителства е в съответствие с Конституцията.
Това ново „разпределение на силите“ показва, че решаващият глас за бъдещето на „домовата книга“ ще е на новоизбрания представител на двете върховни съдилища – Галина Тонева. Ако тя се присъедини към привържениците на отмяната на „домовата книга“, промяната ще „падне“ със 7:4 гласа, а ако подкрепи другото виждане – отново няма да има решение за нея, защото гласовете ще бъдат 6:5.
И тази ситуация би могла да се промени само ако Народното събрание избере свой представител в КС и той би гласувал за отмяна на досегашния ред за формиране на служебни правителства.