Спряганият за фаворит на „Има такъв народ“ за външен министър Димитър Гърдев е споделил невярна информация в официалната си автобиография за позициите, която е заемал като служител на Европейския парламент, пише EURACTIV.
В официалното си CV Гърдев твърди, че е бил „съветник в комисиите AFET и SEDE”. Тази информация е публикувана на сайта на „Има такъв народ“.
AFET е Комисията по външни работи на Европейския парламент, а SEDE е подкомисията на Европейския парламент по сигурност и отбрана. Всъщност работата на Гърдев в Европейския парламент е като асистент на български евродепутат в нейния офис в София и той никога не е работил в помещенията на ЕП, потвърди EURACTIV след контакт със съответните служби на Европейския парламент.
ЕП потвърди, че „администрацията на Европейския парламент няма данни за г-н Димитър Гърдев като служител в секретариата“.
Припомняме, че задълбочено разследване по темата бе направено от представялваното от бившия евродепутат Николай Бареков Гражданско сдружение "Антикорупционен фронт".То беше публикувано през май 2020 година. С явни факти и доказателства бе разкрито, че гражданската квота на БСП в Брюксел злоупотребява с евросредства и усвоява пари за възнаграждения на служители и разходи за офиси, без реално да съществуват такива.
Става ясно, че всъщност сътрудните на въпросните евродепутати са хора от международния отдел в партийната централа на "Позитано" 20 в София. Това е с противоречието, че сътрудниците трябва да работят само за евродепутата и за работата на Европарламента. От "Антикорупционен фронт" е получил сигнал за въпросните нарушения. Те са видели оригинална декларация, в която асистентът категорично декларира, че няма да се занимава пряко или косвено с дейности за организации, включително и политически партии, дори и те да са незаплатени.
За офис сътрудник на евродепутат се полагат по 8500 лв. на месец, а за възнаграждението му – 5824 лв. на месец. Така въпросните сътрудници на ЕП с работни места в партийната централа на столетницата са взели по 70 000 лв. на година за периода от юли 2019 до май 2020 г. Това са общо около 280 хил. лв. за възнаграждения на всичките четирима асистенти на Йончева, Христов и Пенкова.
Асистентът на Елена Йончева – Илия Христов, както и асистентката на Иво Христов – Калина Панайотова, работят заедно на четвъртия етаж в Международния отдел на партийната централа на БСП на "Позитано" 20. И двамата присъстват в контактите за Международния отдел на социалистите. Другият асистент на Иво Христов – журналистът Георги Готев, пък от една страна е сътрудник, но отразява и работата на ЕП.
Асистентът на Цветелина Пенкова – Никола Митов, е активист от младежката организация на БСП и дори е заснет да държи реч на събрание на младежите социалисти – нещо, което е забранено от правилата на Брюксел.
Димитър Гърдев пък също бил локален асистент на Елена Йончева, но този факт не се споменава от него, сочи още в разследването си "Антикорупционния фронт".
В репортажа се посочва, че лидерът на БСП Корнелия Нинова дори се е възмутила от бездействието на Елена Йончева в ЕП с коментар, че се е очаквало повече. А самата Йончева отиде в ЕП с гръмките обещания, че ще бори корупцията.
При всички опити на представители на "Антикорупционния фронт" да се свръжат с въпросните съветници са науспешни. При въпроси за дейността им, разговорът приключва. Евродепутатът Цветелина Найденова посочва пък, че няма нарушения, защото има специална комисия в ЕП, която проверява нещата.
В разследването се припомня и, че подобен скандал е имало и във Франция. През 2018 г. Марин льо Пен бе заставена да върне сериозна сума евросредства, защото е назначила бодигарда си за асистент в ЕП.
Колин Стивънс, който е главен редактор на EUReporter, също потвърди, че е нарушение на правилника локален асистент да работи и за партийни дела.