Канцеларията на френския президент Еманюел Макрон обяви имената на новите министри в правителството на премиера Франсоа Байру, предаде Ройтерс. В кабинета влизат бивши министри и високопоставени държавни служители, които Байру се надява, че ще могат да контролират приемането на държавния бюджет за следващата година и че ще се избегне задълбочаване на кризата в страната.
Ерик Ломбар, който досега бе ръководител на инвестиционното звено на френското правителство, стана министър на финансите. За министър на бюджета бе избрана Амели дьо Моншален. Консерваторът Брюно Рьотайо остава начело на вътрешното министерство.
Министрите на външните работи и на въоръжените сили – Жан-Ноел Баро и Себастиан Льокорню, също запазват постовете си.
Елизабет Борн, която през януари подаде оставка като премиер, ще бъде министър на образованието, а бившият министър на вътрешните работи Жералд Дарманен ще оглави министерството на правосъдието.
Вече почти 10 дни Байру се опитва да състави правителство, стремейки да предотврати потенциални вотове на недоверие от страна на крайната десница и на левицата. Той ще трябва незабавно да започне работа по приемането на проектозакона за бюджета за 2025 г., след като отпора, който неговия предшественик Мишел Барние срещна в парламента по този въпрос, доведе до свалянето му от премиерския пост.
Министър-председателят на Франция Франсоа Байру отрече да е имало „влияние“ от страна на крайнодясната партия „Национален сбор“ (НС) върху съставянето на новото правителство на страната, обявено днес, предаде Франс Прес.
Тазвечершното изявление на Байру последва обвиненията на десноцентристкия политик Ксавие Бертран, спряган първо за премиер, а след това сочена за фаворит за поста на министър на правосъдието, че е бил изваден от кабинета под натиска на лидерката на НС Марин Льо Пен.
В крайна сметка правосъден министър ще бъде бившият министър на вътрешните работи Жералд Дарманен.
„Преди всичко, не е вярно, че върху мен е било упражнено каквото и да е влияние“, заяви Байру пред телевизия Бе Еф Ем.
„Ксавие Бертран предложи за дейността на министерството на правосъдието подход, който ми се стори прекалено агресивен. Това не е моят подход“, поясни новият премиер на Франция.
Байру допълни, че е убеден в неподатливостта на правителството си спрямо външна намеса.