Историята на тази схема започна с гласуване на ГЕРБ и ДПС под ботуша на Пеевски в 50-ия парламент, който в ролята си конвент задължи правителството да похарчи стотици милиони за Хюндай и Уестингхаус, за да нарисуват идеен проект по картинки, който вероятно никога няма да бъде построен. Схемата с огромната сума беше опакована като “евроатлантическа” опаковка. Днес проектът набъбна без обосновка със 160 милиона долара до 360 милиона или над 700 милиона лева.
Няма как на базата на идеен проект да се остойности изграждането на 7-и блок на АЕЦ „Козлодуй“, дори не се знае каква турбина ще се постави там, кой ще я произвежда и т.н.
Това каза пред БНР енергийният експерт проф. Георги Касчиев.
Между 350 милиона и 370 милиона долара струва инженеринговият проект, който до една година трябва да направи оценка, изготви план и остойности изграждането на 7-и блок на АЕЦ „Козлодуй“, съобщи по-рано днес (4-ти ноември) служебният министър на енергетиката Владимир Малинов след церемония по подписването на контракта.
„Тази форма, наречена инженеринг, има много негативни последици, защото проектантът е избран от строителя и е изцяло зависим от него и трябва да удовлетворява желанията му. Това ограничава свободата на проектните решения, което не е в интерес на качеството и на сигурността. Другото негативно е, че в този процес възложителят не избира независим авторски надзор над строежа, а той се избира от строителя. Когато имате формален авторски надзор, ще получите лошо качество на строежите, съчетано с високи цени и корупционни цени. Всичко това е казано още преди 2 години и половина от редица народни представители, сред които Ивайло Мирчев, Мартин Димитров, Георги Ганев (и тримата от „Демократична България“ – б.р.), за да не се допуска безконтролното прилагане на този метод“, обясни проф. Касчиев и уточни, че инженерингът, като форма на изграждане на инвестиционни обекти, е по силата на Закона за обществените поръчки, а в случая не става дума за обществена поръчка и не би трябвало да се прилага този закон, а да се прилага Законът за безопасност при използването на ядрената енергия.
„Да имаме идеен проект за 350 млн. долара – това ми се струва много несериозно“, коментира още енергийният експерт.
В Министерски съвет днес представители на АЕЦ „Козлодуй – Нови мощности“ и консорциумът „Уестингхаус – Ейч Ди Си“ подписаха договор, свързан с изграждането на нови ядрени мощности. С проекта се цели за 12 месеца да е готов инженерингът за изграждането на нови мощности в съществуващата централа и да е ясна цената им.
„Консорциумът „Уестингхаус – Ейч Ди Си“ е регистриран преди по-малко от 20 дни – на 16-и октомври. А на 20-и октомври му е променено името. Образуван е по силата на Закона за задълженията и договорите. Това е изключително несериозно. Има двама представители – един от „Уестингхаус“ и един от „Хюндай“. Нищо повече не знаем. Дружество от двама човека, създадено преди 20 дни, неизвестно с какъв капитал, по силата на Закона за задълженията и договорите, да ни се представя като консорциум, който ще направи всичко това – за мен това е престъпно несериозно“, посочи проф. Касчиев.
Той изрази съмнение, че капиталите за изработване на оборудването на 7-и блок ще бъдат дадени на дружеството „Нови мощности“, а ще бъдат вписани като задължение на държавата и ще натежат на нашия външен дълг:“Съвсем не е сигурно, че проектът, след като започнат преговорите с Европейската комисия, ще продължи да се движи от АЕЦ „Козлодуй – Нови мощности“. … Според мен ЕК би следвало да държи на подхода за пълно финансово, организационно, правно и всякакво друго отделяне на новата проектна компания от АЕЦ „Козлодуй“, както направи с унгарската АЕЦ „Пакс“.
Когато се стигне до сериозни разговори с ЕК, може да очакваме и провал на този проект, смята енергийният експерт.
Проф. Касчиев съобщи, че в близките дни се очаква съд да се произнесе по решението на МС за изграждането на новата ядрена мощност от октомври 2023 г., което е обжалвано заради нарушение на Закона за безопасност при използването на ядрената енергия.
„Ако то бъде отменено, някой много ще загази за изразходване на огромни средства за неща, които са неправомерни“.
Плащаме близо милиард за идеен проект на картинки, но реактор няма да има
Дъщерята на Румен Овчаров, санкциониран по Магнитски заради схеми около АЕЦ Козлодуй, Теодора Овчарова- Драганова написа във Фейсбук
С договор за 350-370 млн. долара новите реактори стават необратими
Няколко въпроса за поредното “постижение” за българската енергетика:
- Защо служебен министър си позволява да нарушава решението на Народното събрание, според което договорът трябва да е за до 200 млн. евро, вместо за 350-370 млн. евро (а най-вероятно ще станат 400)?
- Защо се заплаща толкова висока сума за Идеен проект?! Не Технически, който съдържа реални технически параметри, а идеен – концептуалната фаза на един проект. За сведение, техническият проект за АЕЦ Белене струва 230 млн. евро.
- Медиапул са написали, че реакторите стават “необратими”. Как се подписват такива обвързващи договори за площадка, която даже няма ОВОС?
- Защо се позволява на Владимир Малинов да продължава да загробва българската енергетика с вредни за страната ни договори след последното му фиаско с Боташ? Ами провала за разширяване капацитета на Чирен, за което тече и разследване на европейската прокуратура? Все неговият подпис е под тези договори.
- При очевидната цел да се избегне EPC контрактор, който по принцип отговаря за целия процес по изграждането на проект, кой ще носи отговорност за изграждането на тези реактори?
- Дали става ясно защо миналата година се направи опит да се прокарат промени в Закона за безопасно използване на атомна енергия, които позволяват лицензирането да стане на фаза идеен проект, а не на технически?
Питам и сама ще си отговоря. Никакви нови реактори AP1000 няма да видим. Единствената цел на мероприятието е да се дадат едни пари от нашата богата държава, която предава 30% от бронираната си техника на Украйна; която изнася евтин ток, а българският бизнес плаща високите цени на електричество. Скоро ще плащаме и ние, гражданите.