Парламентът прие решение за реализирането на проекта за инвестиционен разход за „Придобиване на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада”. Решението беше гласувано със 191 гласа, от които 134 гласа „за“, 55 – „против“ и двама „въздържал се“.
Решението подкрепиха депутатите от ГЕРБ-СДС, „Продължаваме промяната – Демократична България“ и ДПС. С „въздържал се“ гласуваха двама народни представители от „БСП за България“, останалите гласуваха с „против“. „Против“ бяха и депутатите от „Има такъв народ“ и „Възраждане“.
В доклада на водещата комисия – по отбрана, се посочва, че проектът е свързан с основния ангажимент на страната ни към колективната отбрана и се отнася до изграждане на механизирана бригада от състава на Сухопътни войски. С неговата реализация ще се постигане по-добра оперативна и техническа съвместимост с армиите на страните членки на НАТО и ще се намали критичната зависимост от страни извън НАТО и ЕС в областта на въоръжението.
С предложения проект на решение за приемане на Проект за инвестиционен разход се предвижда придобиване на 198 броя бойни, разузнавателни и командно-щабни машини, специални машини за ядрено, химическо и биологично разузнаване, за медицинска евакуация, за инженерно осигуряване, транспортни и евакуационни машини. От тях 183 са бойни машини от фамилията „Страйкър“ (Stryker). Останалите 15 са спомагателни камиони.
Предложението съдържа възможности за индустриално сътрудничество, трансфер на технологии и създаване на способности в „Терем – Холдинг“ ЕАД за асемблиране и ремонт на машини от фамилията Stryker, разделено на четири етапа, като един от етапите предвижда изграждане на способности за капитален ремонт на машините, способности за модификация и отстраняване на бойни повреди, както и изграждане на регионален център за поддръжка на машините от фамилията Stryker, с възможности за поддръжка на машините от Сухопътните войски на САЩ, базирани в Европа, както и на други европейски държави. Предвижда се също включване на български компании в глобалната верига за доставки на General Dynamics.
Според внесения от Министерския съвет Проект за инвестиционен разход ще са необходими финансови средства от порядъка на 1,376 млрд. щатски долара (2,504 320 млрд. лв., изчислени при курс на щатския долар $1=1.82 лв.) без ДДС.
Министър Тагарев отговори на критиките от страна на народните представители от „БСП за България“ и от „Възраждане“. Още в началото на дебата Борислав Гуцанов от „БСП за България“ заяви, че подобно решение е „национално предателство“, а колегата му Атанас Зафиров посочи, че с приемането на днешното проекторешение се отменя решение на 44-ото Народно събрание и се приема ново, в което сумата, която се залага, е двойно по-голяма. Освен това постави въпроса как така договор за милиарди левове ще се подпише от директор на дирекция в Министерство на отбраната.
Стоян Таслаков от „Възраждане“ посочи, че въпросните бойни машини, били наричани „афганистанските гробници“. Ще дадем 2,5 милиарда за едни машини, които в Афганистан са се превърнали в гробници и ковчези, посочи депутатът и отбеляза, че в България също се произвеждат такива машини, които са на въоръжение в други държави.
Костадин Костадинов, председател на „Възраждане“, каза, че това е много стар модел, използван от Морската пехота на САЩ, който бил спрян от производство. Той каза, че за тези пари могат да се закупят френски и немски модели и попита дали ще бъде изпълнено изискването за 20 процента индустриално сътрудничество. Костадинов каза, че това решение е престъпно и „Възраждане“ няма да го подкрепи.
Министър Тагарев благодари на Христо Гаджев (ГЕРБ-СДС), председател на парламентарната комисия по отбрана, и на Георги Ганев от ПП-ДБ за представените доклади и посочи, че ако депутатите бяха слушали докладите, щяха да получат отговори на много от въпросите, които са били поставени. Очевидно за вас това не е важно, по-важно да си водите пропагандата, каза Тагарев. Той посочи, че няма никакво значение дали министър или заместник-министър ще подпише договорите. Министърът подчерта, че този процес продължава повече от десет години и припомни, че първите технически задания са разработени през 2012 г.
Този подход е добър и можете днес да вземете едно разумно и добро решение за българската армия, смята Тагарев. Той уточни, че около 40 процента от човекочасовете по производството на машините ще бъдат положени тук, в България. Министърът каза, че тук ще бъде изграден Регионален център за ремонт и поддръжка на машини „Страйкър“ за Европа. Имам достъп до класифицирани доклади – това, което каза г-н Костадинов каза, не съм го срещал в тези доклади, каза още Тагарев в отговор на критиките на Костадинов.