Предложението беше направено от парламентарната шефка Цецка Цачева и „припознато“ от шефката на екокомисията Искра Михайлова от ДПС, тъй като Цачева не е член на комисията и формално няма как да прави предложение на заседанието й.
„Водена от конструктивно намерение, като според експертите територията се защитава от ГМО дори с разстояние от 10 км, но аз предлагам да остане същата цифра от 30 км“, каза Цачева и бе бурно аплодирана от представителите на неправителствения сектор.
Депутатите гласуваха oще, че ако земеделският или екоминистърът издадат разрешение за отглеждане на ГМО в 30-километровата зона около НАТУРА 2000, или в самата зона, компетентните органи ще бъдат глобени от 300 000 до 1 млн. лв. От неправителствения сектор заявиха, че заседанието на комисията е доказателство, че гражданството общество у нас вече е живо.
Одобрената преди второ четене на законопроекта промяна на практика касира одобреното по-рано днес на неформална среща на депутати изменение – буферната зона да е около 15 км. Забраната трационни за страната ни култури като маслодайна роза, тютюн, лозя, пшеница, зеленчукови и овощни култури да са генно-модифицирани остана, но се премести по-назад в закона – в преходните и заключителни разпоредби. Тези култури ще са със статут на традиционни и стопански значими за страната и заради това биотехнологичните манипулации с тях няма да се допускат. Така България се възползва от предпазната клауза на еврозаконодателството, без да нарушава изискването му да няма абсолютни забрани за пускане на ГМО в природата или на пазара. Освен това депутатите гласуваха ГМО-памукът, за който през 2008 г. по предложение на БСП забраната падна, отново да бъде забранен за модифициране. Списъкът с недопускани за модифициране култури ще може да бъде допълван със заповед на екоминистъра.
Освен това всички решения на отделни членове на ЕС, които са отказали пускане на ГМО на пазара си по силата на предпазната клауза, автоматично ще бъдат пренесени и в България. До момента такива решения са взели Франция, Австрия, Германия и др. за няколко вида модифицирана царевица, сред които и MON 810. На практика това означава, че и в България тази култура не може да бъде пускана в природата.
Предложението на Цачева за пояс от 30 км около зони в НАТУРА беше посрещнато с аплодисменти в залата, където заседаваше комисията в присъствието на представители на неправителствения сектор. То беше подкрепено с 15 гласа и двама въздържали се – Константин Язов и Иван Алексиев от ГЕРБ.
Ако законът бъде приет в този вариант, ГЕРБ ще оттегли предложението си за 5-годишен мораториум, тъй като законът в този вид е достатъчно рестриктивен, заяви председателката на парламента.
По предложение на Джевдет Чакъров надписите за съдържание на ГМО върху етикетите на продуктите ще бъдат два пъти по-големи от останалата част на надписите.