"Констатирани са няколко нарушения в ТЕЦ „Бобов дол“. Едното е, че има замърсяване на въздуха. Образувано е досъдебно производство за това, че централата е горяла боклук, смесен с въглища. Другото открито нарушение е изтекло разрешителното за горене на отпадъци и на каквото и да е освен на въглища. Освен това, в площадка, в съседство с централата, нерегламентирано се складира боклук за изгаряне, който най-вероятно не отговаря на показателите за т.нар. RDF". Това заяви глевният прокурор Иван Гешев след среща между него, министъра на вътрешните работи Младен Маринов и министъра на околната среда и водите Емил Димитров и хора от близките населени места и съветници от Общинския съвет, които споделиха своите опасения от замърсяване заради горивото на ТЕЦ "Бобов дол".
"Министерството на околната среда и водите трябва да извършат и цялостна проверка на ТЕЦ-овете за това дали са спазени всички законови изисквания за функционирането им, дали има инсталации за осигуряване на необходимата норма за чистотата на въздуха. До момента се знае, че най-вероятно не са спазени законите за функционирането и чистотата на въздуха", каза още той.
Припомняме ,че по-рано днес Върховната административна прокуратура (ВАП) възложи на министъра на околната среда и водите извършването на незабавна проверка за нерегламентирано изгаряне на отпадъци, внесени от страни от Европейския съюз. Ще бъдат проверени ТЕЦ „Бобов дол“, ТЕЦ „Брикел“, ТЕЦ „Сливен“ и ТЕЦ „Перник“, съобщиха от прокуратурата.
От държавното обвинение уточниха, че извършването на проверката се налага предвид голямата обществена значимост на проблема и възможните неблагоприятни последици за живота и здравето на хората в населените места в непосредствена близост до визираните инсталации.
„Ще се извърши цялостна проверка за спазване на екологичното законодателство на тези ТЕЦ-ове. Министърът на околната среда и водите пое ангажимент и ще сигнализира и за месния язовир "Дяково", където са констатирани над 20 случая на байпаси", посочи Гешев.
„Не се спазват екологичните норми – защо да даваш 100-200 милиона за това да се спазват нормите, като можеш да си ги спестиш? Така някои хора си купуват скъпи коли, къщи и яхти, но хората от околните села дишат отровен въздух", каза още той.
"Ако трябва перманентно ще се извършва проверка какво се гори в ТЕЦ-овете, ако трябва по няколко пъти на вечер“, съобщи Гешев и допълни: „Поехме ангажимент да има връзка между отговорните звена, да бъдем сигнализирани навреме, ако има нарушаване на законодателството. Ако се констатират нарушения – ще се образуват досъдебни производства и ще се търси отговорност”.
„Само ТЕЦ-Сливен има право да гори отпадъци и той гори боклука на София”. Това заяви министърът на околната среда и водите Емил Димитров.
„Циментовите заводи са се съгласили да разтоварват само на едно пристанище и ще вземат всички необходими мерки, за да докажат, че не извършват незаконна дейност”, посочи още той.