Продължаваме Промяната се срива екекторално след прегърдката с Бойко Борисов и ГЕРБ и дикато в работна седмица нейният лидер Кирил Петков кара кайт сърф по гръцките острови!
Според данните на най-горещото социологическо проучване 65 на сто от българите не одобряват ротационния принцип на управление, а ЕДВА 35 процента са тези, които подкрепят този принцип. 59% от избирателите на ГЕРБ-СДС и 69% от тези на ПП-ДБ подкрепят ротационния принцип. Сред избирателите на коалициите, участващи в управлението, положителните оценки за ротационния принцип са повече от отрицателните, коментират анализаторите.
ГЕРБ очаквано води и то с повече от 4% над двете партии взети заедно ПП и ДБ.
Негативно настроените към партнирането между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са повече от очакващите добро сработване между двете коалиции. За тези обществени нагласи допринасят и политиците от двете коалиции, които произвеждат перманентни напрежения и ги преекспонират по всевъзможни начини, отбелязват от „Екзакта“.
Най-общите първи впечатления на хората показват, че премиерът акад. Николай Денков и вицепремиерът Мария Габриел стартират екипната си работа със съизмерими дялове публично одобрение – от порядъка на по 27%, показват данните.
Габриел има одобрението на 76% от избирателите на ГЕРБ и близо 40% от избирателите на ПП-ДБ, а Николай Денков е одобряван от 85% от избирателите на ПП-ДБ и от близо 30% от тези на ГЕРБ-СДС.
ГЕРБ – 24,4%
ПП/ДБ – 20,1%

Според проучването на „Екзакта“ ако изборите бяха днес, шест формации биха били над 4-процентовата бариера – ГЕРБ – СДС (24,4 на сто), ПП – ДБ (20,1 на сто), „Възраждане“ (14,8 на сто), ДПС (13,2 на сто), „БСП за България“ (9,5 на сто) и „Има такъв народ“ (4,8 процента). Данните са преизчислени на базата на гласуващи избиратели.
Два месеца след парламентарните избори регистрираме известно свиване на електората на ГЕРБ-СДС и малко по-голямо на този на ПП-ДБ, посочват от агенцията. Според тях, освен на отдръпване на избиратели, това се дължи и на обстоятелството, че не се намираме в предизборна ситуация. Електоралните тенденции занапред ще зависят от приноса на двете коалиции към управлението на страната.
Засега ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ не добавят електорални бонуси от формулата на управление, която възприеха, отчитат анализаторите. Те коментират, че мобилизирани остават електоратите на ДПС, на БСП и на „Възраждане“. Не се регистрира желание за по-масово участие в следващ вот, отбелязват от „Екзакта“ и допълват, че надежда за по-висока електорална активност дават предстоящите през есента местни избори. Резултатите от тях неизменно ще повлияят и на бъдещата електорална тежест на партиите, посочват авторите на проучването