Грузинската президентка Саломе Зурабишвили, която е в конфликт с правителството в Тбилиси, призова западните страни да подкрепят „националното движение“ в подкрепа на интеграцията на Грузия в Европейския съюз, предаде Ройтерс.
Зурабишвили говори днес – малко преди протестиращите и полицията да подновят сблъсъците за пета поредна вечер. Демонстрациите започнаха, след като миналата седмица правителството на управляващата партия „Грузинска мечта“ обяви, че спира преговорите за присъединяване към ЕС.
По-късно тя призова в социалните мрежи и децата от училище да се включат в протестите, с което си навлече тежки критики от граждани и от властите. На клиповете сред протестиращите се виждат малчугани, които мятат коктейли Молотов, пиратки и бомбички срещу полицията.
Президентът Зурабишвили заяви пред Ройтерс, че иска европейските страни да изпратят „много ясно послание“, че няма да признаят резултата от произведените през октомври избори и ще настояват за повторно гласуване.
Според официалните резултати изборите бяха спечелени „Грузинска мечта“ с 54% от гласовете. Зурабишвили и опозиционните партии обаче заявяват, че вотът е бил фалшифициран – обвинение, което бе отхвърлено както от „Грузинска мечта“, така и от избирателната комисия.
Зурабишвили заяви, че след като вече е нахлула в Украйна, Русия води „хибридна война“ срещу Грузия и други страни като Молдова и Румъния.
Тази вечер хиляди демонстранти отново се събраха пред парламента в столицата Тбилиси. Полицията за борба с безредиците отново извади водните оръдия, за да отблъсне протестиращите. Стигна се до остро насилие. Демонстранти отговарят на водните оръдия с картечен огън от фойерверки. На видео кадри сред протестиращите се виждат огнестрелни оръжия. Разказ за протеста малко по-надолу.
Според Зурабишвили силната подкрепа от Запада е „единственият политически изход от тази криза“.
„Няма друга политическа рецепта“, каза тя.
Президентът похвали служителите, които са подали оставка в знак на протест срещу правителството, включително четирима посланици, наричайки действията им „много смели“.
По-рано днес говорителят на Кремъл Дмитрий Песков отхвърли твърденията, че Русия се намесва в ситуацията в Грузия, която той сравни с „Майдана“ от 2014 г. в Украйна – протестна вълна, която тогава свали проруския президент Виктор Янукович.
Бившият руски президент Дмитрий Медведев предупреди вчера, че Грузия „се движи бързо по украинския път“. Според него страната се е насочила към „тъмната бездна“ и ще завърши „много лошо“.
Зурабишвили отрече ситуацията да е революционна или да е подобна на тази, която по-рано доведе на власт прозападни правителства в Украйна и Грузия.
САЩ и ЕС вече заявиха, че са разтревожени от отстъплението от демокрацията, което виждат Грузия.
Хиляди хора се включиха в проевропейски митинги в цяла Грузия против решението на консервативната националистическа партия „Грузинска мечта“ да замрази временно процеса по присъединяването на южнокавказката държава към ЕС, предаде ДПА.
В Тбилиси полицията употреби водно оръдие и сълзотворен газ срещу демонстрантите, които хвърляха пиротехнически изделия по служителите ѝ. Органите на реда опитаха да изтласкат множеството от периметъра на сградата на парламента.
Преди това, след призива на президента да се влючат в протестите студенти и ученици редица училища и университети обявиха безсрочно прекратяване на учебните занятия от солидарност с протестиращите, съобщи осведомителната агенция Интерпрес.
Министерството на вътрешните работи съобщи, че на демонстрациите през последните дни са извършени над 200 ареста. Ведомството изрази очакване протестите да продължат.
Върховният комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк осъди употребата на „прекомерна сила“ срещу демонстранти при разпръскването на протестите през последните дни, предаде Франс прес.
„Изполването на прекомерна или ненужна сила срещу протестиращи и представители на медии е изключително обезпокоително“, обяви Тюрк. „Всички грузинци от целия политически спектър трябва да имат право да изразят свободно и мирно възгледите си за бъдещето на страната.“
До становището на Тюрк се стигна след съобщенията за десетки ранени демонстранти и представители на медии по време на протестите. Както се твърди, органите на реда са използвали осен водни оръдия и средства като лютив спрей и химически дразнители (иританти).
Върховният комисар посочи, че според международните стандарти сила трябва да бъде употребявана само в краен случай, и изрази безпокойство и от броя на арестуваните през последните дни, който е 224.