Хиляди ентусиасти ще посрещнат изгрева на слънцето в най-дългия ден от годината за поредна година. Те ще наблюдават уникалната гледка от тракийското светилище над античния град Кабиле близо до Ямбол. Събитието традиционно се организира от Община Ямбол и Регионалния исторически музей в града с подкрепата на най-старата изба в Южна България – „Вила Ямбол“, и тяхната серия вина Kabile. Тази година на 21 юни обаче, заради пандемията от коронавирус, церемонията ще се излъчва във Facebook страницата на музея – https://bit.ly/2Bh9IdF и на общината – https://bit.ly/2UX8YRX. Така любителите на древните ритуали и археологията ще имат възможност да видят първите слънчеви лъчи през изсечената от човешка ръка в скалите „мушка”, когато от североизток снопът сутрешна светлина преминава през процепа и огрява образа на богинята Кибела.
Историята на траките, култът им към виното и традициите да се празнува с божествената напитка в ръка са с дълбоки корени в региона на Кабиле. Древният тракийски град в наши дни е архитектурно исторически резерват, включен сред 100-те национални туристически обекта. А на негово име производителят на вина „Вила Ямбол“ кръсти последната си серия – в знак на почит към традициите на региона, който е известен с отличните си климатични условия за производство на висококачествени напитки. На серията вина Kabile е изобразена богинята-майка Кибела – закрилница на земите и лозята, първородна сила зад всяко вино. Тази марка е и сред най-награждаваните български брандове на световни конкурси, като само от началото на годината виното на „Вила Ямбол“ се радва на седем отличия, завоювани на един от най-известните световни конкурси Vinalies Internationales.
Още от древността лятното слънцестоене се е смятало за празник на слънцето и огъня. Ето защо на много места в деня, когато настъпва лятото, хората са разпалвали огромни огньове, които прескачали за здраве и защита от злите сили.