Хинков няма да подава оставка под натиска на Асен Василев, Борисое и Пеевски, а продължава войната с Пирогов.
След като на 5 декември стана ясно, че Министерството на здравеопазването е направило рокада в спешната болница, от ГЕРБ заплашиха, че повече няма да подкрепят в парламента проекти на правителството и блокираха приемането на бюджета на държавата за 2024 г.
В резултата на това министърът на финансите Асен Василев обяви, че Хинков трябва да подаде оставка, защото „блокира държавата“.
„Няма да подам оставка за такова неща. Тя трябва да се поиска от премиера, който ме е назначил и после да се гласува в парламента. Но моите професионални решения, които се изискват от закона, не мога да ги консултирам на политическо ниво. Те не са политически решения“, подчерта министърът на здравеопазването.
„Ако не взема тези решения по отношение на казуса „Пирогов“, може да бъда обвинен в безстопанственост. Затова правя този ход. Това, че това обърква някакви сметки и създава проблеми от политическо естество, аз не мога да го реша“, коментира още той.
Хинков въобще не коментира казуса с Мустафа Емин, който орезили правителството в Пирогов и заради реваншизма на Хинков от ДСБ и Тагарев от ДБ пламна войната с лекарите.
Като пример за нарушения на сегашния директор на лечебното заведение д-р Валентин Димитров той даде три обществени поръчки за медицинска апаратура, всяка за над 70 000 лв., без да е извършено задължителното съгласуване с Министерството на здравеопазването
Директорът носи отговорност за обществените поръчки, защото неговият подпис стои опд тях, категоричен е проф. Хинков.
По думите му най-голямата спешна болница в страната запада от 10-15 и затова много добри специалисти я напускат.
Относно твърдението, че лечебното заведение е на печалба, той коментира, че това се дължи на изтеглен заем. „Със заема той изчиства всички задължения до момента. Това не означава, че предприятието е на печалба, това означава, че е декапитализирано“, уточни министърът.
Броени минути по-късно шефът на Пирогов опроверга с цифри и факти всички твърдения на министъра. Д-р Валентин Димитров показа молба до Сарафов прокуратурата да влезе в болницата.
За да докаже твърдението за
декапитализация на болницата той обяви данните за загубите на лечебното заведение – към 30 септември 2023 г. те са 31,4 млн., лв., а към 30 септември 2022 г. са били 24,3 млн. лв. минус.
„Инсинуациите, че „Пирогов“ ще фалира са недопустими и политически незрели. Втората опасност е, че създавайки се това напрежение, хората са притеснени дали като дойдат тук ще получат адекватна медицинска помощ. За времето, за което аз съм начело на болницата, дружеството е на печалба, посочи още той.
Д-р Димитров припомни, че е застъпил на работа като изпълнителен директор на 27 юни 2022 г.
„Не съм магьосник, мениджър съм. Това са процеси. От началото на 2023 г. до юни тази година печалбата – не кредити, не измислените приказки на министъра, е 307 000 лева. За 9 месеца на 2023 г. вече е 989 000 лева, а към 31 октомври – над 1 млн. и 112 хил. лева. Трендът е за постоянно увеличаване на печалбата“, уточни той.
„По отношение на загубата от 31 млн. лева ще ви дам документи – от 2000 г. насам по години натрупаната загуба. Блазня се от мисълта, че през тези 23 г. съм бил толкова важен за „Пирогов“ и да нося отговорността за натрупаната загуба, ама не е така“, заяви още Валентин Димитров.
„Загубата от шестте милиона е за 2022 г., за която моята работа все още няма принос“, уточни той.
“Поел съм Пирогов с 5,2 млн. лева на месец заработка, за тази година и половина с труда си хората отзад вдигнаха заработката на Пирогов на 10 млн. лева. Предавам документи на всички медии на таблица с натрупаната загуба, предавам писмо от директора на „Пирогов“ до главния прокурор, с молба прокуратурата да влезе в болницата и да направи проверка, предавам писмо до Асен Василев и до АДФИ с молба да влезе и да провери по одитния доклад директора на „Пирогов“. Изпратил съм писмо до Хинков, че обществената поръчка, която са извършили в Министерството на здравеопазването през септември подлага болницата на заплаха“, каза още Димитров.
“Пирогов“ е институция, лекарите на болницата са ангели. Има две неща, на които искам да обърна внимание – първото е, че всяка намеса на „Пирогов“ в политически и друг вид борби не е приемливо, защото тук се лекуват от най-бедния до най-богатия, от най-малката политическа партия до най-голямата. „Пирогов“ няма политическа принадлежност, няма оцветка“.
„Пирогов е истински пример за плурализъм. Има две опасности. След всички сътресения, които се случват. Едната е инсинуацията, че „Пирогов“ фалира и е пред фалит – колегите да бъдат притеснени, че няма да могат да си вземат заплатите и че тези сътресения и този фалит ще бъде заплаха за техните семейства. Това са 2574 човека“, обясни д-р Димитров.