Как министърът на здравеопазването постигна отромните скандали в този ключов сектор? С подкрепата на своята партия ДСБ, разбира се.
„Общо взето съм работил в синхрон с политическата сила, която ме е издигнала. Не беше много коректно това, което излезе в медиите. Не съм казал, че нямам подкрепа от силата, която ме е издигнала. Казах, че нямам усещането за политическа подкрепа след като изтече този мандат и нещата бъдат поети от друга“.
Това заяви пред БНР министърът на здравеопазването проф. Христо Хинков.
„Взел съм решение, че трябва да се оттегля след ротацията. Говорих и с премиера. Обясних моите мотиви“.
Проф. Хинков разказа в предаването „РадиоТочка“ как е получил покана да заеме пост в правителството.
„Един следобед ми се обади доктор Симидчиев, който сега е депутат в Комисията по здравеопазване. Каза, че ще ми се обади акад. Денков, който пък ми даде около 5 минути за отговор. Много неща ми минаха през главата. Реших, че трябва да се опитам да направя нещо.
Доста години се занимавам с организация на здравеопазването. Ясни са ми много от системите и механизмите в управлението на здравеопазването. Ясна ми е конкретиката на българското здравеопазване. Но не предвидих нещата, които се случиха по-късно по време на мандата.
Например това, че има твърде много политика в нашето здравеопазване. Има твърде много овластени хора, които имат претенцията, че разбират най-малкото колкото този, който се е нагърбил с тази задача и екипа около него. Това доведе до разминавания и опити за влияние върху взимане на решенията. До този момент аз наблюдавам това в Министерството на здравеопазването“.
Т. нар. „политическите назначения“ в здравеопазването са много голям проблем, категоричен е министърът.
„Може да видим това в избухващите периодично скандали по отношение на ръководства. Конкретният скандал с „Пирогов“ е доказателство как едно политическо назначение може да доведе до такива кризи“.
Като една от причините нещата да се случват по този начин проф. Хинков посочи липсата на Закон за лобизма.
„Би трябвало да има такъв. Да регламентира тези влияние от различни политически сили. Нашият парламент е много пъстър. Хората в него трябва да изпълняват своите предизборни обещания и съответни личности да бъдат назначени на ключови постове.
Такъв директор е директорът на болница „Пирогов“.
Не бих искал болницата да страда като имидж от всички тези неща, но истината е, че се управлява зле. Това се доказва със съответните документи. Не бих искал обществеността да се настройва негативно по отношение на работещите в „Пирогов“. Водещ в това негативно развитие е мениджърът.
Той коментира и поисканата му оставка от ръководители на клиники и отделения в „Пирогов“, които днес обявиха, че снемат доверието си от проф. Хинков заради „непреставащия натиск през медиите за случая Даная“.
„Това е много странно. Тези хора нима не виждат реалността и състоянието на болницата“.
Опитах се да обясня, че бъдещето на тази болница е доста проблематично с този огромен заем, който имат, посочи още проф. Хинков.
С решението на Здравната комисия да си оттегля заповедта за уволнението на директора на „Пирогов“ всъщност съм получил вот на недоверие от нея, заяви министърът.
„Българската демокрация очевидно има проблем, когато парламентарната здравна комисия разпорежда на министъра да си оттегли дадена заповед.
Аз съм уволнил директора на „Пирогов“, защото той има доказани закононарушения“.
Министърът смята, че не е правилно държавата периодично да покрива задълженията на определени болници.
Политическото влияние е разнообразно, посочи министърът и даде за пример случилото се в болницата в Благоевград.
„Преди Нова година внезапно почина изпълнителният директор. Трябваше да взема решение какъв временно изпълняващ длъжността директор да се сложи, който да поеме болницата, докато се проведе конкурс. Оказа се, че това е голям проблем. Попитах кмета на Благоевград. Той ми даде едно име, но то въобще не се прие от работещите. Друга политическа сила пък предложи друго име. Третият път избрах изпълнителен директор, който е одобрен от лекарската колегия. Такива назначения трябва да се борят с политически влияния“.
Министърът разкритикува и решението на парламента да се отхвърли възможността Здравноосигурителната каса да въведе мораториум за сключване на нови договори с нововъзникващи болници. Като една от причините за налагащите се доплащанията от джоба на пациента, той вижда „роенето на болници и увеличаването на договорните партньори на касата“.
„Проблемите в здравеопазването се политизират. Не мога да си обясня защо трябва да се влияе върху избора на управител и подуправител на Касата“.