Скандалът с лъжата на Румен Радев и кохортата му, че щяло да има намаление на цената на газа се разгаря. След председателя на Асоциацията на работодателите Васил Велев, който разкри, че бизнесът ще плаща по-високи цени, сега и енергийните експерти от Българската газова асоциация потвърдиха разкритето. Те директно наричат предизборния пиар на Радев лъжа!
"Щеше да бъде добре, ако беше истина. Поевтиняването, за което говорят, не е вярно.
Ако не беше изречено на червения килим – в Министерския съвет, и ако зад него не бяха застанали вицепремиерът Донев, председателят на КЕВР, нямаше да му обърнем внимание.
Казва се една малка част от фактологията, а тя се украсява с една лъжа.
Обявява се, че цената на природния газ се намаля с 1,35 лв. на мегават час. Но това не е вярно, защото се отнася само за крайните снабдители на "Топлофикация", каза председателят на Българската газова асоциация Пламен Павлов пред "България он еър".
"Същевременно се премълчава, че цената за индустриалния сектор се увеличава с 25,33 лв. на мегаватчас. Това не е проблем в решението на обществения доставчик да направи такава структура, тоест да предложи на битовите потребители по-ниска цена. Проблемът е, че не се изговаря за сметка на какво е. В официалното изявление, което беше направено в МС, обявиха, че това е било постигнато след продължителни преговори през март месец т.г. с "Газпром експорт". Ако не е тъжно, щеше да бъде смешно. Такива разговори да променят цена, без да има анекси, това не само, че не е вярно, но и подвежда обществото", допълни Павлов.
Председателят на Българската газова асоциация подчерта, че когато съберем двете цени, имаме средно увеличение с 12 лв. на мегаватчас за страната. "Това означава, че тези разговори, които водихме преди, от тях не само, че няма промяна, но и продължава да се увеличава цената на газа. Нищо не се прави, за да се коригира тази ценова формула. Настояваме да се проведат разговори със "Сокар" и с "Газпром експорт", настоя той.
Павлов попита кой прави одит на "Булгаргаз" за това какви решения вземат и какъв е резултатът. Какви са причините обаче България да не получава азерски газ, който в момента е на по-ниски цени, отколкото природния газ внос от Русия? "Ние имаме договор с азерската страна. Миналата седмица излезе съобщение от "Булгартрансгаз", че има осигурен капацитет на входна точка от Гърция на 1,2 млрд. От тях сме ползвали към 250 млн. Няма пречки газът да бъде приет в България. Има други причини. Азерският газ е 5 пъти по-евтин от това, което получаваме", обясни Павлов.