Всяка пигментация по кожата трябва да се наблюдава веднъж годишно поне. Все повече българи отиват на кожен лекар, особено преди да отидат на море. Това е резултат от 9-годишната кампания за превенция на рака на кожата „Евромеланома”,
каза пред медиите доц. Гриша Матеев от Кожната клиника в Александровска болница. Кампанията се провежда от Българското дерматологично дружество в партньорство с Европейската академия по дерматология и венерология.
Тази година денят за безплатни прегледи при дерматолог за ранна диагностика на рак на кожата е 14 май.
Около 200 дерматолози в цялата страна ще преглеждат безпалтно за рак на кожата и меланона, ще гледат бенки и кожни образувания. Спискът на лекарите, болниците и часовете за прием може да се видят на сайта derma.bg.
България не прави изключение от световната тенденция за повишаване на заболеваемостта от кожен рак. Честотата на малигнения меланом и немеланомните кожни тумори се е утроила за периода 1970 – 2010 година. Макар че на лекар ходят обикновено жените, по-засегнати от болестта са мъжете. В Европа всяка година се регистрират 20-100 новозаболели от рак на кожата на 100 000 души.
При миналогодишната кампания „Евромеланома“ в България са открити 26 съмнителни за меланом случаи, от тях – 6 са доказан меланом, съобши доц. Матеев.
„Много меланоми се откриват в последна фаза. Сред българите има предубедждение, че щом има бенка, тя не бива да се маха. Май вече се преборихме със суеверията за бенките.
Всяка бенка, която променя цвета и големината си, трябва да се провери„,
каза доц. Жана Казанджиева от Александровска болница.
„Меланомът е от най-злокачествените тумори. Една от причините за него са слънчевите изгаряния в детството. Голям процент с меланом съобщават за тези факти“, съобщи доц. Румяна Янкова, ръководител на катедра по кожни болести в Медицинския университет в Пловдив. Тя посъветва родителите да не водят децата на план след 11 -12 часа, макар че това не е рядка гледка.
Преди 18-годишна възраст 80% от времето на децата минава на слънце и затова протекцията е важна, съветват лекарите. Освен това 55% от родителите прекарват на плажа с децата над 4 часа. Затова и опасността от UV лъчите е голяма, а слънцезащитният крем – задължителен.
Дори в градски условия кремът против слънце трябва да е поне с SPF 25, а нанасянето му да става 20-30 минути преди излизане навън.