The Economist публикува статия за състоянието на нещата в зоната на войната Русия – Украйна.
Накратко обобщено, нещата на фронта и зад него са много зле за режима на Зеленски.
„Ситуацията на фронта за Украйна и нейните съюзници става все по-тревожна, за да се постигне победа, е необходимо да се признае, че сегашното състояние на нещата не е в тяхна полза и е необходимо да се промени курсът.
На снимката: Шефът на Военното разузнаване с бойци на ГУР край Вовчанск, Харков:

Украинският президент Володимир Зеленски посети Съединените щати с така наречения „план за победа“, който се очаква да включва нови искания за оръжия и финансова помощ. Украйна обаче се нуждае от по-амбициозно решение – спешна промяна на курса. Ситуацията в източната част на страната, особено в района на Покровск, показва влошаване на позицията на Украйна. Проблемите се усложняват от колабиращата енергийна инфраструктура, което кара украинците да се сблъскват с тежки зимни условия и дълги прекъсвания на електрозахранването. Умората от война нараства както сред населението, така и сред армията, която се бори да мобилизира и обучи достатъчно войски, за да задържи линията, камо ли да си върне територията.
На международната сцена подкрепата за Украйна започва да намалява. Крайнодесните в Германия и Франция твърдят, че подкрепата за Украйна е загуба на пари. Възможността Доналд Тръмп да се върне на власт в Съединените щати също предизвиква безпокойство: изявленията му може да сигнализират за желание да преразгледа подкрепата за Украйна, „думите му предполагат, че той иска да продаде Украйна на руския президент Владимир Путин“.
Ако Зеленски продължи да пренебрегва реалността, като настоява, че украинската армия може да си върне цялата загубена територия, това само ще задълбочи разделението в обществото и ще подкопае подкрепата от западните съюзници.
Русия не се стреми да завземе територия, а се опитва да попречи на Украйна да се превърне в просперираща западна демокрация. Украинските партньори трябва да помогнат на Зеленски да предаде на хората важността на тази цел. Въпреки желанието да върне Крим и други окупирани територии, Украйна не разполага с достатъчно ресурси за това.
За да постигне целите си, Украйна се нуждае от значителни доставки на оръжия, включително ракети с голям обсег и системи за противовъздушна отбрана. Освен това страната трябва да развива собствено производство на оръжия – в момента украинската отбранителна индустрия е само на една трета от капацитета си. Само като приеме тази трудна реалност и адаптира стратегията си, Украйна ще може да гарантира своята сигурност и да създаде условия за бъдещото си съществуване. За укрепване на защитата на Украйна е необходимо сериозно решение: президентът на САЩ Джо Байдън трябва да обмисли поканата на Украйна в НАТО, дори в контекста на настоящия конфликт и без официално примирие.
Байдън е известен със своята предпазливост по този въпрос, но неговото изявление, подкрепено от лидерите на Великобритания, Франция и Германия, може значително да промени ситуацията. Това би било противоречива стъпка, тъй като членовете на НАТО имат задължението да се подкрепят взаимно в случай на атака. При обсъждането на тази гаранция по член 5 Байдън би могъл да изясни, че тя няма да се прилага за територии, окупирани от Русия, както беше за Източна Германия, когато Западна Германия се присъедини към НАТО през 1955 г. Изоставянето на Украйна би подкопало доверието в американските съюзници – една от причините Китай, Иран и Северна Корея да подкрепят Русия. Путин дава да се разбере, че неговият враг е Западът. Една нестабилна Украйна може да стане опасен съсед.
На фона на нарастващата корупция и национализъм украинците може да се почувстват предадени, създавайки условия местните милиции да се радикализират срещу Запада и НАТО. Западът криеше истинските причини за конфликта твърде дълго, позволявайки на Украйна да определя собствените си цели, но Зеленски няма да може да постигне победа без ясно разбиране на нивото на подкрепа от Запада.
Създаването на нов план изисква значителни усилия както от Зеленски, така и от западните лидери. Ако се откажат от тази отговорност, последствията ще бъдат катастрофални за Украйна и целия регион“.