Американският милиардер Илън Мъск заяви пред американски републикански сенатори, че „няма нито един шанс“ руският президент да загуби войната в Украйна. Според Bloomberg Мъск е направил тези коментари по време на дискусия за Twitter, в която са участвали противници на законопроекта за помощ за Киев. „Тези разходи не помагат на Украйна. Продължаването на войната не помага на Украйна“, каза Мъск. Освен това милиардерът реши да оправдае издирвания от съда в Хага президент Путин, като заяви, че той бил подложен на натиск да доведе войната до край. „Ако се оттегли, ще бъде убит“, твърди основателят на SpaceX и Tesla, цитиран от Bloomberg. Сенатът все пак пусна помощта, но тя ще срещне тежък отпор в Конгреса, контролиран от хората на Доналд Тръмп.
Илън Мъск уточни, че никога не е бил поддръжник на Путин.
Мъск също така отхвърли обвиненията, че е апологет на Путин, като ги нарече „абсурдни“. Той заяви, че неговите компании „вероятно са направили повече за подкопаването на Русия, отколкото който и да е друг“. Припомни, че SpaceX предоставяла на Украйна интернет услугата Starlink, която е била от решаващо значение за комуникациите на страната след руското нахлуване.
Само че украинското разузнаване ясно показа с прехванат разговор между руски войници, че те са инсталирали Starlink за бърз интернет и безпроблемна комуникация на фронта. Преди време пък Мъск отказа да активира системата за украинската армия в близост до Крим, за да бъде потопен Руският черноморски флот. Самият милиардер сега отрече Starlink да се продава „пряко или непряко“ на Москва.
Мъск заяви също, че интересът му бил да спре загубата на човешки живот и от двете страни на войната. Той постави под въпрос разумността на „стремежа за отстраняване на Путин“. „Тези, които искат смяна на режима в Русия, трябва да се замислят кой е човекът, който може да отстрани Путин, и дали този човек ще бъде миротворец? Вероятно не“, каза милиардерът, като добави, че такъв човек най-вероятно ще бъде „дори по-твърд от Путин“.
Сенатът на Конгреса на САЩ, контролиран от демократите, прие законопроект за отпускане на помощ за Украйна, Израел и Тайван в размер на 95 милиарда долара. Сега проектът е изпратен за одобрение в доминираната от републиканците Камара на представителите на Конгреса, съобщи Ройтерс. Агенцията допълва, че там шансовете за приемането на документа остават ниски.
Законопроектът е одобрен със 70 срещу 29 гласа. 22 сенатори от Републиканската партия са го подкрепили също.
„От години, може би десетилетия, Сенатът не е приемал законопроект, който да има такова влияние не само върху националната ни сигурност, не само върху сигурността на нашите съюзници, но и върху сигурността на западната демокрация“, заяви лидерът на демократическото мнозинство в Сената Чък Шумър. Той изрази увереност, че документът ще получи също толкова силна двупартийна подкрепа, ако бъде гласуван в Камарата на представителите.
Ройтерс припомня, че преди да бъде подписан от президента Джо Байдън и да стане официално закон, законопроектът трябва да се гласува и от Камарата на представителите, но, според агенцията, това ще стане трудно. Председателят ѝ, представителят на републиканците Майк Джонсън го разкритикува, че няма да спре рекордния поток от мигранти през американско-мексиканската граница. Президентът демократ Джо Байдън призоваваше в продължение на няколко месеца Конгреса да побърза с новата помощ за Украйна и партньорите на САЩ в Индо-тихоокеанския регион, включително Тайван. След нападението на „Хамас“ срещу Израел от 7 октомври 2023 г. той също така поиска средства за съюзника на САЩ, заедно с хуманитарна помощ за палестинците в Газа.
Украинският президент Володимир Зеленски приветства приемането от Сената на законопроекта, който предвижда конкретно за Украйна помощ в размер на 61 милиарда долара.
„Американската помощ ще приближи мира до Украйна и ще възстанови глобалната стабилност, което ще доведе до засилена сигурност и просперитет за всички американци и за целия свободен свят“, заяви той в социалната мрежа „Екс“.
Източник: БТА, Актуално