Според статия, публикувана от Сакс в Туитър вчера, „всеки ден става все по-очевидно, че украинската контраофанзива няма да постигне нито една от целите си“. Според него „много по-вероятно е конфликтът да стигне до задънена улица или Русия да получи допълнителни територии и да спечели“. Сакс припомни, че е можело да бъде постигнато мирно споразумение след преговорите в Истанбул миналия март, „но Западът отхвърли“ такъв изход.
Украйна се очертава като нов Афганистан за Байдън и САЩ
Дейвид Сакс подчертава, че подкрепата за Украйна от администрацията на президента на САЩ Джо Байдън може да повтори афганистанския сценарий, когато „в продължение на две десетилетия американците бяха уверени, че (страната им) печели“, но този мит беше разсеян, когато правителствените сили „паднаха в рамките на няколко седмици.“
“За съжаление, изглежда, че в Украйна се движим в подобна посока. Единственият въпрос е колко дълго Байдън ще може да поддържа избраната от него прокси война, която лесно можеше да бъде избегната“, заключава Сакс.
„Добре казано“, написа Илон Мъск в коментар към неговата публикация.
Миналата събота руският президент Владимир Путин на среща с лидери и представители на мисии на няколко африкански държави показа парафиран проект на договор с Украйна, който се подготвяше през март 2022 г. в Истанбул. Той включва 18 члена и приложения. Според Путин той съдържа разпоредби за неутралитет и гаранции за сигурност, припомня Гласове.
Блумбърг: Стара Европа смята Зеленски за обречен
Найъл Фъргюсън от Блумбърг е останал шокиран от отношението на Стара Европа към войната в Украйна, цитиран от Гласове. Например, лидерите и смятали войната за практически приключена, а Зеленски за свършен с приключването на мандата на Джо Байдън. “Изпитах тези идеи в Париж по време на разговори, в които участваха и двама от съветниците на президента Еманюел Макрон. Ако предположим, че започне война между САЩ и Китай за Тайван, попитах аз, на кого може да разчита Вашингтон? „Япония, Великобритания, Австралия. Може би Канада. Това е“, беше един от отговорите.
Бях още по-изненадан от песимизма относно Украйна. „Ако Тръмп спечели през ноември следващата година“, предположих аз, „тогава Зеленски е свършен“. „Той е свършен каквото и да става“, отговори друг от събеседниците ми. „Украйна не може да си върне черноморското крайбрежие, което загуби“ – така наречения сухопътен мост към Крим. „Така че войната на практика свърши и Путин победи.“
Подобни разговори разкриват една Европа, разкъсвана между познатата сигурност на трансатлантическия алианс и икономическия личен интерес, който трудно се покрива с този на САЩ. И ако мислите, че Париж е колеблив, каня ви да посетите Берлин. Там бързо ще видите, че Германия – сега в рецесия и с крайнодясната „Алтернатива за Германия“, набрала рекордните 20% в последното проучване на YouGov – изпуска нервите си не само относно войната в Украйна, но и за преминаването към зелена енергия.“