На 7 януари отбелязваме големия празник Ивановден, на който повече от 350 000 души у нас честват имен ден. Всички, които носят имената Иван, Ивана, Иванкa, Иванинa, Ванина, Bаня, Ваньо, Йоан, Йоанa, Калоян, Ивайло, Ивайла, Иво, Ивона, Жан, Жанa, Яна, Йовкo, Йовка днес имат празник.
На този ден българската православна църква почита паметта на свети Йоан Кръстител. който кръщава Исус Христос в река Йордан. Свети Йоан Кръстител е наричан още Предтеча, защото предрича идването на Христос на земята и е подготвял пътя на Месията с проповедите си.
Йоан се ражда половин година преди Исус Христос, като според Евангелието той се е прочул като проповедник в Юдея и Галилея. Той започнал да проповядва, след като навършил 30 години. В неговите словесни проповеди казвал на хората, че Бог го е изпратил на земята, за да подготви пътя за идването на Христос. С думите си отправял послание към хората да се покаят за греховете си и да отворят душите си за Бога. Йоан кръщавал покаялите се с вода, което се превърнало в символ на пречистване.
Йоан Кръстител умира едва на 34 години, като е обезглавен по заповед на цар Ирод Антипа. Поради своя светъл житейски път, духовната си чистота и благ характер, както и мъченическата му смърт, се явяват причините житията и библейските разкази да говорят за него като за ангел, не толкова като за човек.
Българската народна традиция също свързва обредите и обичаите на Ивановден с очистителната сила на осветената предния ден вода. На Йордановден (6 януари) се извършва освещаването на водата като ритуал за пречистване, здраве и щастлив живот.
Според народните обичаи на 7 януари следва кумовете или деверът да “къпят”, поръсвайки младоженците с вода пред всички. Важно е да знае, че този обичай се прави на младоженците, които са сключили брак в последната една година. Традицията повелява младото семейство да посрещне гостите си и да занесе на кума кравай, месо и вино.
Друг народен обичай повелява да се къпят булките и младоженците, които са се оженили през зимата преди Ивановден, всички сгодени моми и ергени и всички именици.
Празничната трапеза на Ивановден трябва да включва: варено жито, фасул, баница, ошав, кървавица, печена луканка, свински ребра със зеле.
Честит празник на всички именици!