Започна разкъсването на Сирия. Израел нападна първи.
Силни експлозии отекнаха в сирийската столица Дамаск след израелски удари. След падането на режима на Башар Асад Израел е нанесъл повече от 250 удара по военни изследователски центрове, летища и оръжейни складове.
В сирийската столица лидерът на бунтовниците Мохамед ал Джолани вече е започнал разговори с премиера и вицепрезидента на страната за съставяне на преходното правителство, предаде Ройтерс.
Израел твърди, че действията са, за да спрат оръжията да попадат в ръцете на екстремисти след падането на режима на Башар Асад.
Според изявление на израелския премиер Бенямин Нетаняху страната му предприема мерки, за да предотврати всяка заплаха, която може да възникне в резултат на свалянето на сирийския президент.
Той нарече падането на Асад „една от най-значимите стратегически промени в Близкия изток от години“. По думите му Израел наблюдава катаклизма в Сирия със смесица от надежда и загриженост.
В официално писмо Израел съобщи на Съвета за сигурност на ООН , че е предприел „ограничени и временни мерки“ в демилитаризирана ивица, граничеща със Сирия, за да се противопостави на всякакви заплахи, особено за жителите на окупираните от Израел Голански възвишения.
Израелските танкове са преминали извън буферната зона в Сирия и вече са разположени близо до селището Катана, на 21 км от Дамаск, съобщава ливанският телевизионен канал Al Mayadeen.
Израелската армия по-рано заяви, че планира да провежда наземни операции само в буферната зона, а не извън нея.
„Днес всеки разбира огромното значение на нашето присъствие на Голанските възвишения. По този повод искам да благодаря на моя приятел, новоизбраният президент Доналд Тръмп, че откликна на молбата ми да признае суверенитета на Израел над Голанските възвишения през 2019 г. Това историческо признание придобива още по-голямо значение днес. Голанските възвишения ще бъдат неразделна част от Израел за вечни времена“, заяви израелският премиер Бенямин Нетаняху.
Израел превзе част от това планинско плато в Сирия през 1967 г. През 1973 г. отблъсна сирийска атака, целяща отвоюването на територията по време на израело-арабската война, преди да анексира тази част през 1981 г. ,припомня Франс прес.
Говорителят на иранското външно министерство Есмаил Багаи категорично осъди многократните посегателства на израелските въоръжени сили върху сирийската инфраструктура.
„Нашият контрол на Голанското плато гарантира нашата сигурност, той гарантира нашия суверенитет“, заяви Нетаняху.
„Държа да благодаря на моя приятел Доналд Тръмп, който отговори на искането ми да признае суверенитета на Израел върху Голанското плато през 2019 г.“, добави израелският премиер, визирайки решението на Тръмп по време на първия му президентски мандат, което беше в противоречие на редица резолюции на ООН. Според ООН тази територия си остава окупирана и нейното анексиране към Израел е незаконно според международното право.
Вчера Нетаняху обяви, че е разпоредил на израелската армия да поеме контрола върху буферната дона на границата с анексирана част от Голанските възвишения. Напредването на израелските военни в тази зона представлява нарушение на споразумение от 1974 г. между Израел и Сирия, заяви днес говорител на ООН.
Силите на ООН, натоварени с мисията, да следят дали се спазва споразумението от 1974 г., потвърдиха, че израелските сили са влезли в разделителната зона, че са се преместили в нея и са там на най-малко три места“, заяви говорителят на ООН Стефан Дюжарик.
„Не трябва да има никакви сили или военни действия в разделителната зона. И Израел, и Сирия трябва да продължат да прилагат условията на споразумението от 1974 г. и да съхранят стабилността на Голан“, заяви говорителят.
Източник БНЮЗ, БТА, БНТ