Израелските военни заявиха, че днес се забелязва „значително движение“ на юг от палестински цивилни, ден след като нареди на жителите на град Газа да избягат, а израелският премиер обеща по-нататъшно отмъщение за безчинствата на „Хамас“, предаде Ройтерс.
Президентът на САЩ Джо Байдън заяви, че се провеждат консултации с регионалните правителства относно хуманитарната криза в Газа, тъй като палестинците са попаднали в капан, изпитват недостиг на електроенергия и недостиг на храна и вода на фона на ожесточените израелски бомбардировки.
Израел се закле да унищожи „Хамас“ заради нападението преди седмица, при което палестинските екстремисти убиха 1 300 израелци, главно цивилни, и взеха десетки заложници.
Оттогава Израел постави управляваната от „Хамас“ ивица Газа, в която живеят 2,3 палестинци, под пълна обсада и предприема безпрецедентни по интензивност бомбардировки. Властите в Газа твърдят, че 1 900 души са загинали.
Вчера повече от един милион жители на северната част на Газа получиха предупреждение от Израел да избягат на юг в рамките на 24 часа, като крайният срок изтече в 5 ч. днес сутринта.
„Наблюдаваме значително движение на цивилни палестинци към юг“, заяви говорителят на израелската армия подполковник Джонатан Конрикус на видео брифинг рано днес. Той не спомена крайния срок и не му бяха задавани въпроси.
„Около ивицата Газа израелски запасни войници във формирование (се) подготвят за следващия етап на операциите. Те са навсякъде около ивицата Газа, в южната част, в центъра и на север, и се подготвят за всичко, което е мишена, за каквато и задача да получат.“
„Тази война ще завърши с ликвидирането на „Хамас“ и неговия военен потенциал и ще променим из основи ситуацията, така че „Хамас“ никога повече да няма възможност да нанася каквито и да било щети на израелски цивилни граждани или войници“, посочи Конрикус.
„Нанасяме удари по враговете си с безпрецедентна мощ“, заяви израелският премиер Бенямин Нетаняху в рядко срещано изявление по телевизията след началото на Шабат в петък. „Подчертавам, че това е само началото.“

Смята се, че десетки хиляди палестинци са се отправили на юг от северната част на Газа след израелската заповед, данни на ООН сочат, че повече от 400 000 палестинци са били вътрешно разселени поради военните действия преди издаването на директивата от Израел.
Много други обаче заявиха, че ще останат, посочва Ройтерс.

Втвърдяването на реториката на турския президент Реджеп Тайип Ердоган по адрес на Израел през последните дни показва, че Анкара трудно ще задържи още дълго овладения тон и неутралната си позиция от началото на ескалацията в израелско-палестинския конфликт. Започването на очакваната сухопътна офанзива на израелската армия в Газа ще направи още по-трудна тази задача. Нещо повече, действията на Израел заплашват сериозно да разклатят крехките му отношения с Турция, които в последните две десетилетия няколко пъти са ставали жертва на амбициите на Ердоган да бъде защитник на палестинската кауза.
„Призоваваме всички страни към сдържаност. Те трябва да се въздържат от агресивни действия“, каза Ердоган на конгрес на своята Партия на справедливостта и развитието (ПСР) в Анкара в събота, след като Хамас изстреля стотици ракети срещу Израел, а той в отговор започна да нанася въздушни удари в ивицата Газа.
Това, както и последвалите първоначални изказвания на известния с острия си език Ердоган ясно показаха, че турският президент полага усилия да поддържа неутрална позиция в конфликта в Газа, избягвайки провокативната реторика в момент, когато Анкара и Тел Авив търсят възможности да върнат отношенията си в релсите след години на напрежение.
Ердоган призова всички фактори в Близкия изток да поемат отговорност за установяването на мир, като заяви, че трябва да се избягват стъпки, които ще повишат напрежението, ще доведат до нови кръвопролития и ще задълбочат проблемите.
Турската страна се впусна в усилена дипломация, в която Ердоган и външният му министър Хакан Фидан проведоха множество телефонни разговори със своите колеги от региона и други ключови страни, и дори предложи да посредничи между Израел и „Хамас“. Ердоган започна и преговорен процес с „Хамас“, за да постигне освобождаването на отвлечените от ислямистката групировка заложници.
От името на Турция „сме готови да направим всичко по силите си“, включително да се заемем с „посредничество“ и „справедливо помиряване“, за да изведем бързо региона от този конфликт, заяви държавният глава, цитиран от Анадолската агенция.
Сьонер Чагаптай, директор на изследователската програма за Турция във Вашингтонския институт за близкоизточна политика, смята обаче, че поддържането на умерен тон от страна на държавното ръководство в Анкара ще става все по-трудно, пише сайтът Ал Монитор. Пo думите му сдържаните реакции на Турция отразяват решимостта ѝ да възстанови връзките с Израел.
„Но поддържането на този тон ще стане по-трудно“, каза Чагаптай пред Ал Монитор. „Мисля, че [подходът] ще се промени много бързо. Тъй като занапред все повече палестинци ще умират и страдат, а все по-малко израелци ще умират – според мен това ще бъде дисбалансът в конфликта, който значително ще оформи реториката на Ердоган“, казва той.
Мнението му бе подкрепено от самия Ердоган с изказванията му през последните дни. Със засилването на израелските удари по Газа се засили и остротата на речите му. Въпреки сближаването с Израел, започнало преди няколко месеца, в сряда Ердоган заяви на заседание на парламентарната група на ПСР, че Израел се държи в ивицата Газа „не като държава, а като групировка“.
Коментирайки сблъсъците между Израел и Хамас, държавният глава изтъкна, че и „войната има морал“.
„Бомбардирането на цивилни селища, блокирането на превозни средства, доставящи хуманитарна помощ в региона“, извършването на всичко това, „може да бъде рефлекс само на една групировка, а не на държава“, каза Ердоган.
Според президента на Турция случващото се в Близкия изток „прилича повече на масово убийство, отколкото на война“.
Непропорционалното използване на сила срещу ивицата Газа, лишено от всякаква морална обосновка, може да доведе Израел до напълно нежелано място на световната сцена. Този конфликт, който се води със срамни методи, не е война, а масово убийство, заяви той, давайки ясен израз на несъгласието си с действията на Израел.
В петък Ердоган продължи с критичния тон.
„В момента в Газа се избиват жени, деца, майки, всички наред. Никой не се тревожи за това, но ние се тревожим“, посочи президентът в изказване в Истанбул. „Газа е потисната и жертва“ в този момент, докато за Израел точно сега не се касае за подобно състояние, каза още той.
Именно израелско-палестинският конфликт винаги е бил в центъра на изострянето на отношенията между Израел и Турция през годините на управлението на Ердоган, първо като премиер, а после и като президент. Някога известна като „най-близкия съюзник на Израел в мюсюлманския свят“, Турция започна да влошава отношенията си с еврейската държава през новото хилядолетие, а настоящият президент не пестеше обиди по неин адрес, наричайки я „терористична държава“ и „убиец на бебета“.
На историческата среща на Световния икономически форум в Давос през 2008 г. Ердоган обвини Израел, че извършва „държавен тероризъм“ заради операцията му в Газа и си тръгна обиден, след като модераторът искаше да прекъсне изказването му. Пак палестинците бяха косвеният повод за разрива между Турция и Израел през май 2010 г., когато израелски войници убиха девет турски активисти на борда на турския кораб „Мави Мармара“, част от флотилия с хуманитарна помощ за поставената под блокада ивица Газа. За пореден път връзките се влошиха през декември 2017 г., след като президентът Доналд Тръмп обяви, че САЩ признават Йерусалим за столица на Израел и местят посолството си от Тел Авив. На 15 май 2018 г. след смъртта на палестински демонстранти при нападения по време на протести Турция отзова посланика си в Израел, което бе последвано от реципрочна стъпка от израелска страна.