Бюджетът на България върви към рекорден дефицит и за да бъде избегната катастрофата със социалните плащания на държавата Асен Василев е намислил да тегли спешно нов външен заем за държавата през следващите 2 месеца до края на годината. Това съобщава той самият днес пред БТА, но отказва подробности за размера на дълга. От дупката в бюджета може да се очаква, че заемът няма да е по-малко от няколко милиарда, колкото ще липсват в края на годината.
До края на тази годината България ще излезе на международните пазари с емисия дълг. Това обяви в интервю за БТА финансовият министър Асен Василев. По думите му това се налага във връзка със Закона за бюджета, но той не уточни какви ще са параметрите на планираните дългови емисии. Василев подчерта, че за тази и следващата година са планирани дефицити в размер до 3 на сто.
Василев влезе в полемика с бившия финансов министър Симеон Дянков, който прогнозира днес, че България ще може да въведе еврото едва през 2027-2028 г. Според министъра на финансите на Сглобката членството в Еврозоната трябва да се случи през 2025 година.
“Дефицитът се движи по програма, сега сме на 0,4 на сто от БВП, а в бюджета е предвидено той да бъде 3 процента до края на годината.”, твърди Асен Василев. Ето и частта за новия дълг от интервюто пред БТА.
Въпрос:
- Как Министерството на финансите
планира да финансира дефицита до края на годината – чрез фискалния резерв или чрез емитиране на дълг? - В момента имаме достатъчно средства във фискалния резерв. Той е над 11 млрд. лв. Така че можем спокойно да финансираме дефицита през фискалния резерв. Има доста сериозен падеж догодина, когато трябва да върнем стар дълг.
Имайки предвид, че тенденцията да се запазват или увеличават основните лихвени проценти в ЕС и САЩ продължава, тъй като инфлацията остава доста висока и в двата региона, по-добре е да емитираме по-рано, отколкото по-късно. Така че в оставащата част от годината ще си изпълним това, което е по бюджет заложено по отношение на емисиите на дълг.
- Емисията дълг, за която говорите, на вътрешния пазар ли ще бъде или на международния?
- По-скоро на международния.
- Какъв ще е обемът на търсените от пазарите средства?
- Обичайно Министерството на финансите не коментира детайли по емисиите, които са планирани.