Вчера делото Барселонагейт с номер 16617/2022 е иззето от Борислав Сарафов във ВКП.
Формално го е изискала прокурорката В. Стефанова, която завежда отдел във ВКП.

Днес сутринта след колебания публично пред мисирките Бойко Борисов се отказа от имунитета. Има ли съвпадение или всичко е случайност, преценете сами. Със сигурност делото е под контрол и далеч от прожекторите, а докато Борисов е на власт Барселонагейт няма опасност да завърши проблемно за него.
За да замъгли събитията, днес прокуратурата пусна контролирано информация към определени медии, че има някаква реакция по скандалния казус с 8-те джуджета.
24 часа информира, че доклад от 22 страници за „допуснати груби закононарушения“ от двама наблюдаващи прокурори от закритата вече Специализирана прокуратура по казуса „Осемте джуджета“ е получен днес във Висшия съдебен съвет. Това съобщиха от пресцентъра на прокуратурата.
Докладът е изпратен до съдебния съвет от и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов. Документът е изготвен от прокурор от Върховната прокуратура още през месец юли 2020 г., но по него три години не е имало никакви действия от страна на бившето ръководство на държавното обвинение, начело с Иван Гешев.
Според проверката двама спецмагистрати – Димитър Франтишек Петров и Кирил Пейчинов, нито са дисциплинарно уволнени, нито са разследвани.
След избухването на скандала през 2020 г. Петров и Пейчинов бяха преместени от спецпрокуратурата в други структури на обвинението. Детайлно са разгледани твърдения на баща и син Златанови, че са били обект на изнудване от група с участието на магистрати и тогавашната съпруга на бившия следовател Петър Петров.
В разследване на „Антикорупционния фонд“ бяха представени доказателства за противозаконно прехвърляне на бизнеси, отнемане на голямо количество пари, злато и дори автомобили от собствениците на най-голямата фабрика за асансьори у нас.
В тази връзка проверката на Инспектората при ВКП установява, че „при връщането на значителните по количество и стойност веществени доказателства, са допуснати груби закононарушения, причините за които не могат да бъдат напълно изяснени, но следва да получат своето адекватно санкциониране“.
Не звучи като кражба на няколко килограма златни наполеони от прокурори, нали?
Вероятно става въпрос за килограми изчезнали и откраднати жълтици от прокурорската схема по отнемането на бизнес след спор между близките роднини. Няколко килограма злато са се изпарили безследно някъде между ресторанта на Пепи Еврото и висшите етажи на прокуратурата и политическия чадър над нея.