Прокуратурата разкрива подробностите за мегаакцията около водната криза в Перник и ареста на Нено Димов, който днес подаде оставка и след като премиерът Бойко Борисов я прие, вече не е министър.
Вчера под ръководството на главния прокурор Иван Гешев прокуратурата, ДАНС, КПКОМПИ и МВР влязоха в областната администрация на Перник, както и в местното ВиК, а малко по-късно и в Министерството на околната среда и водите в София.
Шефът на спецпрокуратурата Димитър Петров заяви, че Ангел Кънев е наблюдаващ прокурор по разследването на случая с водната криза в Перник.
"В хода на разследването е установено, че мъртвият обем на язовир "Студена" е достигнат под стопанисването на Министерство на околната среда и водите. Нивото на водата се наблюдава от ВиК, които докладват за нивото на министъра. Установено е, че от началото на 2019 г. нивото е намалявало, за което е бил уведомяван министърът.
Той ежемесечно утвърждава графици и разрешава водоподаването за различни нужди. Установено е, че той в разрез със закона за водите е разрешавал ползване за промишлени нужди на определени дружества, въпреки, че е надлежно и писмено уведомен, че нивото на язовира намалява. Така е нарушил служебните си задължение и е издавала разрешителни за промишлено ползване на определени дружества, макара притокът да е намалял драстично, при това в пъти по-големи обеми. Освен това не е упражнил добро управление на водите, което е довело до намаляване на питейната вода за Перник", каза говорителят на главния прокурор Сийка Милева.
Наказателното производство е образувано преди месец, стана ясно от разкритията на прокуратурата. "Събрани са над 48 тома доказателства и сме направили обосновани предположения за обвинение към министъра на околната среда и водите за безстопанственост, за което се предвиждат от 2 до 8 години затвор", каза наблюдаващият прокурор Кънев. Той заяви, че министър Димов вече е привлечен като обвиняем за безстопанственост.
"Давал е месеци наред едни и същи количества воден ресурс, въпреки намаляване на водата. Причинената щета е на стойност над 11 млн. лв.", разкри още Кънев.
"Ако министърът бе изпълнил служебните си задължения и не бе допускал ползването на воден ресурс за промишлени нужди, към момента нямаше да има режим и щеше да има 7 млн. куб. м. вода", категоричен бе наблюдаващият прокурор. Той съобщи, че е поискал и прокурорска мярка за арест на Димов за 72 часа и той ще остане в ареста.
Главният секретар Ивайло Иванов заяви, че работата на МВР, ДАНС и КПКОНПИ под наблюдението на прокуратурата тече от месец и ще продължи и в цялата страна, за да бъдат предотвратени подобни кризи в други области. Той уточни, че подаването на питейна вода е дейност, касаеща националната сигурност и затова със заповед на МВР и ДАНС днес са разпоредени проверки на територията на всички ВиК дружества в страната, но не ставало дума за акции, а само за проверки.
"Ако се открият нарушения, ще докладваме на съответните прокуратури, за да преценят действията. Засега проверяваме, за да няма ситуации като в Перник и в други градове", уточни още Ивайло Иванов.
Сийка Милева обобщи, че Нено Димов е обвинен за умишлена безстопанственост затова, че е давал на определени дружества ползване на вода, въпреки, че е бил уведомен за намаляване на ресурса.