Пейджъри, използвани от стотици членове на „Хизбула“, във вторник се взривиха почти едновременно в Ливан и Сирия, убивайки най-малко девет души, включително и осемгодишно момиче, и раниха хиляди, като изглежда, че става въпрос за сложна дистанционна атака.
Американски представител каза, че Израел е информирал САЩ за операцията, при която са били детонирани малки количества експлозив, скрити в мобилните устройства. Лицето говори при условие за анонимност, защото няма разрешение да обсъжда въпросната информация публично.
Подкрепяната от Иран въоръжена групировка обвини Израел за смъртоносните експлозии, които бяха насочени към изключително широк кръг от хора и показаха белези на дълго планирана операция. Подробностите за това как е извършена атаката до голяма степен остават неясни и разследващите не съобщиха веднага как са били взривени пейджърите. Израелската армия отказа коментар.
Ето какво се знае към момента.
Лидерът на „Хизбула“ Хасан Насралла по-рано предупреди членовете на групировката да не носят мобилни телефони, като отбеляза, че те могат да бъдат използвани от Израел за проследяване на движенията на шиитската милиция. Поради това организацията комуникира чрез пейджъри.
Представител на „Хизбула“ каза пред АП, че взривените устройства са от нова марка, която групировката не е използвала досега. Представителят, който говори при условие за анонимност, защото не му е позволено да прави изявления пред медиите, не идентифицира нито марката, нито доставчика.
Тайванската компания „Голд Аполо“ (Gold Apollo) в днес заяви, че е разрешила нейната марка да се използва за модела AR-924, а компания, наречена Би Ей Си (BAC), е произвеждала и продавала пейджърите. Не беше оповестена допълнителна информация за Би Ей Си.
Никълъс Рийз, помощник-преподавател в Центъра по глобални въпроси към школата за професионални изследвания на Нюйоркския университет, обясни, че смартфоните крият по-висок риск от прехващане на комуникации в сравнение с по-простата технология на пейджърите.
Този тип атаки ще принуди „Хизбула“ да промени стратегиите си за комуникация, посочи Рийз, който по-рано е работил като разузнавач. Той допълни, че оцелелите при вчерашните експлозии вероятно ще изхвърлят „не само пейджърите си, но също и телефоните си, ще се откажат от таблетите си и от всякакви електронни устройства“.
Въпреки че официален американски представител потвърди, че става въпрос за операция, планирана от Израел, вчера се появиха много теории по въпроса как може да е осъществена атаката. Няколко експерти обясниха пред АП, че експлозиите най-вероятно са резултат от намеса във веригата за доставки. Възможно е съвсем малки взривни устройства да са били вградени в пейджърите, преди да бъдат доставени на „Хизбула“, и по-късно всички те да са били задействани едновременно, може би чрез радиосигнал.
Към момента на атаката „батерията вероятно е била наполовина експлозив – наполовина истинска батерия“, посочи Карлос Перез, ръководител на отдела за разузнаване в областта на сигурността в „ТръстедСек“ (TrustedSec).
Бивш офицер сапьор от британската армия обясни, че взривното устройство има пет основни компонента: кутия, батерия, задействащо устройство, детонатор и взривен заряд. „В пейджър има три от тях“, каза още бившият офицер, който говори при условие за анонимност, защото сега работи с клиенти като консултант в Близкия изток. „Само трябва да добавите детонатора и заряда“.
В социалните мрежи вчера се появиха кадри, за които се предполага, че показват един от пейджърите, взривяващ се на бедрото на мъж на пазар в Ливан. Във връзка с това двама експерти по боеприпаси представиха становища, които потвърждават изявлението на американския служител, че експлозията изглежда е предизвикана от съвсем малко взривно устройство.
„Гледайки видеото и съдейки по размера на взрива, изглежда, че той е предизвикан само от електрически детонатор или от такъв, който съдържа изключително малък, но силно експлозивен заряд“, каза Шон Мурхаус, бивш офицер от британската армия и експерт по обезвреждане на взривни устройства.
Това сочи, че е замесена агентурата на някоя държава, посочи Мурхауз. Според него най-очевидният заподозрян, който разполага с ресурсите да осъществи подобна атака, е израелското външно разузнаване „Мосад“. Н.Р. Джензън-Джоунс, експерт по военно оборудване и директор на базираната в Австралия компания „Армъмънт рисърч сървисис“ (Armament Research Services), отбеляза, че Израел и в миналото е бил обвиняван за осъществяването на подобни операции. Миналата година АП съобщи, че Иран е обвинил Израел в опит за саботаж срещу програмата му за балистични ракети чрез дефектни вносни части, които биха могли да експлодират, повреждайки или унищожавайки оръжията, преди да бъдат използвани.
Планирането на атака от подобен мащаб може да отнеме много време. Все още не са ясни точните детайли, но експерти заявиха пред АП, че по техни изчисления това би отнело от няколко месеца до две години.
Сложността на атаката предполага, че извършителят отдавна е събирал разузнавателни данни, обясни Рийз. Атака с подобен мащаб изисква изграждането на контакти, необходими за придобиването на физически достъп до пейджърите, преди да бъдат продадени; разработването на технологии, които могат да се вградят в устройствата; и привличането на източници, които могат да потвърдят, че мишените носят у себе си пейджърите.
И вероятно за известно време преди атаката компрометираните пейджъри са изглеждали на притежателите си като напълно нормални.
Илайджа Джей Мание, ветеран от Брюксел и старши анализатор на политическия риск с над 37-годишен опит в региона, каза, че е разговарял с членове на „Хизбула“ и с оцелели след вчерашното нападение с пейджъри. По думите му устройствата са били закупени преди повече от шест месеца.
„Пейджърите са функционирали перфектно в продължение на шест месеца“, посочи Мание. Изглежда, че експлозиите са задействани от съобщение за грешка, разпратено до всички устройства.
Мание допълни, че от разговорите му с членове на „Хизбула“ е станало ясно, че много пейджъри не са се взривили, което е дало възможност на групировката да ги провери. Стигнало се е до заключението, че в електрониката са вградени между 3 и 5 грама силно експлозивен материал.
Джензън-Джоунс допълни, че „подобна широкомащабна операция повдига и въпроси, свързани с целта“, като подчерта броя на жертвите и пострадалите и огромното въздействие, за което се съобщава до този момент.
„Как може страната, инициирала взрива, да бъде сигурна, че например детето на мишената не си играе с пейджъра в момента на задействането му“, запита Джензън-Джоунс.
„Хизбула“ разпространи изявление, в което потвърди, че при експлозиите са били убити най-малко двама нейни членове. Според представител на групировката, пожелал анонимност, единият от убитите е синът на депутат от „Хизбула“ в парламента. По-късно движението разпространи изявление, според което във вторник са били убити още шестима негови членове, без обаче да се уточнява как.
„Ние държим израелския враг за изцяло отговорен за тази престъпно посегателство, която беше насочено и срещу цивилни“, заяви „Хизбула“ и добави, че Израел „със сигурност ще получи своето справедливо наказание“.
(Превод от английски език: Николай Велев, БТА)
Aз си мисля колко трябва да си извратен за да убиваши олсакатяваш хора по такъв начин!
на евреин не бива да се вярва! тайванска фирма отрече, че е произвела пейджърите, чрез които евреите убиват хора в Ливан и в Сирия – те са произведени от фирма в Будапеща, която има нейната търговска марка…
на евреин не бива да се вярва! тайванска фирма отрече, че е произвела пейджърите, чрез които евреите убиват хора в Ливан и в Сирия – те са произведени от фирма в Будапеща, която има нейната търговска марка…