Поредното зловещо убийство на дете от пиян шофьор с бясна скорост. В центъра на София. Довечера след 18 часа народът се събира на протест пред МВР, пред чиято сграда стана убийството на детето. Защо в България пияни и дрогирани рецидивисти зад волана безнаказано убиват по пътищата? Убиецът на детето е бил с пет предишни нарушения преди да извърши убийството с 2,1 промила алкохол в кръвта. По закон, след като е убил човек и прокуратурата му повдигне обвинение, отнемането на атомобила от пияния не може са стане автоматично, а ще се чака решението на съда. За тези и други абсурди на законите у нас коментар на водещ български адвокат:
- В този случай законодателният промисъл е преценил, че на виновния водач МОЖЕ да му се отнеме автомобила – само, ако съдът прецени. Междувременно, в една паралелна вселена законодателите предвиждат:
Чехия: *алтернативно * до една година лишаване от свобода, парична санкция от 75 евро до 1 350 000 евро или лишаване от право да управлява МПС от една до десет години (нулев толеранс към шофирането и алкохола) Германия: * алтернативно * до една година лишаване от свобода или глоба от 120 евро до 43 200 евро и лишаване от право да управлява МПС от шест месеца до пет години (нулев толеранс за млади водачи, както и за професионални шофьори)
Италия: * кумулативно * от шест месеца до една година лишаване от свобода, глоба от 1 500 до 6 000 евро и лишаване от право да управлява МПС за срок от една до две години (нулев толеранс за млади водачи, както и за професионални шофьори)
Латвия: * алтернативно * до една година лишаване от свобода, обществено полезен труд или глоба до 31 00 евро и лишаване от право да управлява МПС за срок до пет години
- Холандия: * кумулативно * до три месеца лишаване от свобода, 6 700 евро глоба и до пет години лишаване от право да управлява МПС
Полша: * кумулативно * до две години лишаване от свобода, до 360 дневни единици глоба и от една до десет години лишаване от право да управлява МПС (0.2 промила допустима стойност)
Франция: * кумулативно* до две години лишаване от свобода, 4500 евро глоба и до три години лишаване от право да управлява МПС
Обединено кралство: * алтернативно или кумулативно по преценка на съда* до шест месеца лишаване от свобода, без максимален размер на глобата, не по – малко от 12 месеца лишаване от право да управлява МПС
- Забелязвате ли законодателния подход? Във всички дадени примери се наблюдава:
- относително нисък срок на лишаването от свобода,
- огромен размер на глобата,
- относително висок срок на лишаването от право да управлява МПС (с някои изключения).
В България сме, както винаги, на обратно. Нашето законодателство предвижда относително висок срок на лишаването от свобода (от една до три години), смешен размер на глобата (от двеста до хиляда лева) и относително висок срок за лишаване от право да управлява МПС (този срок не може да надвишава определеното наказание лишаване от свобода с повече от три години).
Адвокат Силвия Петкова