От враждата между „България без цензура“ и Протестна мрежа са спечелили само Реформаторският блок и ГЕРБ, които подмениха вота на хората, които излязоха да протестират в София през февруари и миналото лято.
Това коментира в ефира на БНР кандидатът за кмет на София Мария Календерска.
„Това, че един човек не работи протестиращ и не е част от тяхната малка затворена група, не значи, че не споделя техните идеи и възгледи“, посочи тя.
Относно спекулациите за отношенията й с „Протестна мрежа“, тя подчерта, че от няколко дни от „Протестна мрежа“ я атакува със съобщения и молби да се отрече от тях. „Казах го и на тях – аз уважавам различното мнение.
Връзката ми с Николай и моята любов към него ми костваше много приятелства,
някои по-отдавнашни – едни прекъснах аз, други прекъснаха заради омразата, която беше настанена между хората, които подкрепят техни каузи и ББЦ“, коментира Календерска.
Тя даде пример с протестъра Асен Генов, който призна грешката си и се разграничи от Радан Кънев, когато той се опита да неглижира факта, че различни политически лидери, сред които и Иван Костов, са били в списъците с хората, посещавали банкера Цветан Василев. „Асен Генов призна грешката си, че е подкрепил такива хора, които лъжат и подменят вота на своите избиратели. Поздравявам го за това, но никога не мога да приема как той е нашарил паметника на Съветската армия по такъв вандалски начин, а след това депутатът от РБ Атанас Атанасов да го защитава“, посочи Календерска.
Приемайте ме като кандидатът на ББЦ.
Така Мария Календерска отговори на въпрос дали влиза в битката за София като независим кандидат или кандидатурата й ще бъде партийна. Тя поясни, че желанието на партията е било да бъде независима, подкрепена от „България без цензура“, защото има хора, извън партията, които искат да подкрепят нейната кандидатура.
След всичко, което се е случило до момента с партията обаче, Календерска е скептична към всякакви коалиции.
„Моето мнение е, че ние трябва да се явим сами в тази битка, за да затвърдим ББЦ като партията, която тръгна в началото“, посочи тя и определи като повече от абсурдно твърдението, че подкрепата на ББЦ може да й попречи.
„Изобщо не съм от хората, които загърбват това, което са правили, обръщат се срещу хората, с които са вървели.
Няма да ме чуете да кажа дума срещу Николай Бареков или срещу партията, на която съм основател
и на която съм изградила една част от идеологията, заедно с колегите ми“, подчерта Календерска.
Във връзка с твърденията, че „България без цензура“ се е разпаднала Каледерска заяви, че партията е преживяла своето естествено очистване. „Хора като Танчев след 6 месеца като напусна единственото което работят е само да разказва какво ще открадне от ББЦ заедно с няколко други негови колеги. Накрая ще видите, че смислените хора, които ще останат в ББЦ по убеждение, ще я направят много по-стойностна партия, от тази, която беше събрана от всякакви отломки и интересчии“, посочи кандидатът за кмет.
Искам София да бъде разделена на можещи, образовани и кадърни хора от всички останали. Така Календерска описа мотивите си да влезе в кметската надпревара.
„Ако не бъдем поставени под медийно затъмнение, това лято ще разкажем поне за 10 радикални идеи, които ще променят изцяло живота на софиянци, ако станат приоритет.
Така още през септември хората ще знаят, че това е тяхната програма, която ще може да реши проблемите им. Те ще гласуват за мен, не просто, за да им разбъркам сметките и да направя общината по-прозрачна, а за да може наистина да се внесе нещо иновативно и София да излезе от този кръговрат на сервилност, от това, че нищо не може да стане и няма пари“, подчерта кандидат-кметът и даде пример с това, че София събира около 190 млн. лв. от боклук, а харчи близо 90 млн. лв. за сметоизвозване и зимно почистване.
„Виждате ли друга алтернатива на Фандъкова?“,
попита тя в отговор на коментар на водещата, че няма шанс срещу настоящата кметица на София.
„Свикнала съм да вярвам в това, което можем, а не на това, което говорят социолозите.
Когато ББЦ се яви на първите избори – за Европейски парламент, никой не ни даваше такива резултати, каквито постигнахме“, припомни Календерска.
Тя отбеляза, че всяка партия, която излъчи кандидат за кмет, с изключение на БСП, на практика ще бъде в управленската конфигурация на ГЕРБ в страната. „Как тези хора ще убедят софиянци, че ще надграждат над политиката на г-жа Фандъкова?“, риторично попита Календерска.
Тя разкри част от идеите, които ще бъдат заложени в предизборната й програма и поясни, че смята да направи много смислена и различна кампанията, в която няма да бъдат вложени много пари. „Няма да купя и един глас, няма да давам напразни обещания на ромската общност“, посочи Мария Календерска и определи кандидатурата си за столичен кмет като единствената алтернатива на сегашното управление.
Според нея столицата трябва да влезе със стратегия в следващите 5 години, така че през 2020 г. да има двойно повече студенти от целия Балкански полуостров и даже от още няколко континента, както е в Благоевград. „В Американския университет учат студенти от цял свят. Това спокойно може да стане в София, ако стане приоритет – да се направи един нов квартал, още един Студентски град, в който да се въведе видеонаблюдение и по-рестриктивен режим на допускане на жители в този квартал, така че хората да имат спокойствие да изпратят децата си там“, поясни Календерска.
По думите й
районът около Кремиковци, който е около 60 дка, спокойно може да се превърне в селище, което да привлича хора от целия Балкански полуостров да учат и да повишават своята квалификация.
Според нея, ако това се реализира, София няма да е град на бежанците, а тенденцията в това отношение е плашеща, защото от януари досега у нас са влезли 5 хиляди бежанци. „За бежанците предлагам по-рестриктивна позиция, както Франция каза: „Ние можем да приемем 5 хиляди бежанци и няма да приемем повече“.
Освен бежанците у нас идват и много нелегални имигранти, много повече от официалната статистика, защото границата ни е разграден двор,
предупреди Календерска и подчерта, че в центъра на София има места, където българите са като малцинство.
Българското управление – и Парламентът и Министерски съвет трябва да имат ясна позиция за приемането на незаконни имигранти и бежанци, доколкото можем да поемем такива. Нашите евродепутати трябва да застанат ясно на тази позиция, ако не искаме тук да се превърнем във втора Сирия, категорична е Календерска.