Засилва се натискът от кръга Капитал и присъдружните му медии Бърд и НПО-то АКФ към Бойко Борисов да даде цялата власт на Промяната и ДБ под страх от санкции по Магнитски за него и бившата му половинка и личенн негов банкер Цветелина Бориславова. Атаката е по линия на Турски поток и Заговор между Борисов и Путин за сметка на Украйна за износ на руски газ за Европа, но маскиран като турски. Именно този газов коридор позволи на Кремъл да започне спокойно войната в Украйна. Само преди месец Асен Василев и Кирил Петков са поставили ултиматум на Борисов, че ще се чете в Бърд и връщат Черепа, ако не им предаде цялата власт плюс всички обръчи от фирми до края на август, след като са го изпрали и освободили от делата, за които може да лежи в затвора.
Софийска градска прокуратура се е самосезира по разпространена в медиите информация за нарушения, свързани с „Турски поток“, съобщиха в четвъртък от държавното обвинение. Нарушенията са свързани с „избора на изпълнител и ускореното изграждане на газопровода през България, нерегламентирано договаряне между подизпълнители и възложители за заобикаляне на Закона за обществените поръчки и обсъждането на забранени от закона схеми като наемане на кандидат за изпълнител като подизпълнител на част от проекта“.
Наблюдаващият прокурор, избран на принципа на случайния подбор, следва да предприеме действия по своя преценка, съобразно правомощията си по Закона за съдебната власт и Наказателно-процесуалния кодекс, пише още в съобщението.
Преди дни от Антикорупционния фонд изнесоха данни за това „кой и как се е договарял тайно и в нарушение на закона с кандидат-изпълнители на проекта “Турски поток” (упорито наричан и представян като „Балкански поток“ от бившия премиер Бойко Борисов и министрите му) през 2019 година?“
От АКФ твърдят, че е имало необявена в България среща, на която „българската, руската и арабската страна“ са обсъждали конкретна поредица от действия и времева рамка за изпълнението им с цел бързо да се бъде построен „Турски поток“ през България. Тя се е провелла на 1 юли 2019 г. в Истанбул и е открита в отворената от хакери поща на руския политик Александър Бабаков, санкциониран няколко пъти от 2014 г. насам заради руската инвазия в Украйна.
Такава среща, разбира се, в България никога не е обявена, но лесно може да бъде проследена по пътувания на министри или шефове на “Булгартрансгаз”, който е формалният изпълнител на обществената поръчка по разширяването на мрежата си. Проектът дори беше наречен “Балкански поток” и беше представян като разширение на газопреносната мрежа на България, но не това се вижда от руското мемо от срещата на 1 юли 2019 година.
Въпросът, поставен от АКФ на Прокопиев и Капитал е – каква договорка е имало на най-високо политическо ниво по това време между тогавашния български премиер Борисов и руския президент Путин.
Целта е страхът на Борисов да стане клиент по Магнитски да проработи и той да предаде цялата власт на ПП и ДБ плюс партия ГЕРБ.