Намирам публикуваната във вестник „Милиет“ карта за абсолютно скандална, толкова скандална, че заслужава само презрението на един министър-председател, но няма да реагирам на публикации в медии.
Това коментира премиерът Марин Райков по повод статията в турския вестник „Милиет“.
Според авторите на текста и скандалната карта, територията на Турция трябва да се разшири и в нея да попаднат част от България, Кипър, северните райони на Сирия, северните части на Ирак и Гърция, големи региони от Грузия и Азербайджан.
Райков обясни, че няма как да връчи вербална нота на турския посланик у нас, понеже няма практика посланиците да носят отговорност за публикации в медиите.
„Нямам намерение да връчвам вербална нота – не може една държава да реагира на писанията на някакъв си вестник. Мога да отмина това с едно дълбоко презрение.
Не мога да закрия вестника“, обясни позицията си дипломат номер едно.
Попитан за това дали приема арменския геноцид, Райков каза, че това може би не е точният термин, тъй като се е появил доста по-късно от събитията в рамките на бившата османска империя,но осъжда „изтреблението на арменците“.
„Знаем, че това е една от най-срамните страници в историята, Османската империя носи едно тежко клеймо за извършено зверство и изтребление на арменците“, коментира Райков.
Той бе категоричен, че извършеното не може да бъде оспорено, но според него, двете страни трябва да направят един съвместен прочит на историята, при който не може да се вменява колективна отговорност.
Прекланям се пред жертвите, допълни премиерът за изкланите от турците арменци.
В коментар на доклада на Департамента на САЩ Марин Райков каза, че в него е ключов въпросът за независимостта на медиите. Според него тя трябва да се разглежда в две посоки – независимост от държавните институции и от непрепоръчителни среди. В това отношение винаги може да се направи повече, допълни премиерът.
Според него „тази независимост на медиите е една от големите придобивки на българската демокрация”.
Той е категоричен, че не може да се диктува на журналисти какво да пишат и каква линия да държат. „Единственото, за което може да се настоява, е да има някаква условна етика“, призова премиерът журналистите.