Кирил Петков заедно с БСП и Новото начало на Пеевски решиха да се възползват от протеста на таксиметровите шофьори, които протестират в София и стигнаха до сградата на Народното събрание. С него обаче беше само Асен Василев като нямаше представител на другата част от коалицията – „Демократична България“. Припомняме, че недоволството на таксиметровият бранш е заради значителното поскъпване на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“.
Петков видя картел и се обърна с „колеги“ към таксиметровите водачи: „Колеги, чуйте ме това е важно. Не е нормално да ви се качва застраховката в един и същи ден от всички застрахователи. Това прилича на картел“, заяви Петков, който хвана микрофона.
„ От кого зависи този картел – от КЗК, а знаете ли кой е шеф на КЗК? Майката на депутат от ГЕРБ. Ние се бориме всеки ден да ги сменим тези регулатори. Ние от ПП ще сезираме КЗК и ще кажем, че заставаме зад таксиметровите шофьори, моментално трябва да се сезират и това вдигане на вашите цени да не се случи. Колеги зад вас сме. Знайте, че не държавата, а КЗК е органът, който трябва да реагира“, заяви Петков като реши отново да оправдае присъствието си на протеста като обвини ГЕРБ, защото по тяхно време е назначен председател на КЗК – регулатор, който от дълго време е трябвало да бъде сменен. Припомняме, че през 2021-22 за 7 месеца ПП имаха пълно мнозинство и управляваха в коалиция с БСП и ИТН.
„Обещаваме, че ще ги натиснеме още днес, още днес ще изпратиме писмо към КЗК и ще им кажем, че не е допустимо таксиметровият бранш да бъде атакуван“, даде обещание Петков. Когато друг мераклия да яхне таксиметърджиите и техния протест излезе да говори, Халил Летифов не бе разпознат партийно, но в мига, който спомена името на Делян Пеевски, се чу мощно освиркване, възгласи “уууу” и подигравателни подмятания.
Таксиметрови шофьори от цялата страна излязоха на национален протест заради драстичното повишаването на цената на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“. Около 20 000 таксита се включиха в протеста в над 50 града.
Комисията за защита на конкуренцията се самосезира заради съмнения за картел между застрахователните фирми за увеличението на цената на застраховката „Гражданска отговорност“ за таксиметровите шофьори. Според експерти в бранша обаче не може да се говори за картел, защото увеличенията варират в голям диапазон. От Асоциацията на застрахователите казаха, че при определяне на тарифите всяка компания се съобразява стриктно със законовите изисквания.
По данни на таксиметровия бранш, от началото на ноември най-евтината застраховка „Гражданска отговорност“ вече е 960 лева, а в някои компании стига до 4800 лева. Според протестиращите, това рязково поскъпване от 200 до 1000 процента ще рефлектира върху цените на таксиметровите услуги.
„В момента масовата услуга, която е в София, за нея дневната тарифа е 1.22 лв. По наши изчисления тя може да скочи над 2 лева на километър“, посочи Кирил Кирилов, зам.-председател на Национален таксиметров синдикат.
„Миналата година по това време в Румъния е имало същия проблем с огромен скок на цените на застраховките. Но тогава румънският премиер е наложил мораториум. И ние главно разчитаме в момента за бърза реакция на нещо подобно.Имаме нужда от бързо решение на въпроса, затова ще разчитаме на политиците и най-вече на премиера Главчев“, каза Спас Атанасов, Браншова камара на таксиметровите водачи и превозвачи.
Таксиметровите шофьори се разделиха в исканията си .Докато част от тях са за пълен мораториум върху вдигане на гражданската отговорност ,други са склонни да приемат 50% увеличение. Политици от ПП и „БСП-Обединена левица“ дойдоха при протестиращите и обещаха подкрепа. Протестът доведе до задръствания в столицата и недоволство на останалите шофьори.
Задръствания имаше и на автомагистрала „Тракия“ след като над 1200 таксиметрови шофьори от Пловдив я блокираха за 4 часа.
В Бургас два протестни лъча се обединиха при изхода на града ,което доведе до затруднен трафик , а движението се регулираше от пътна полиция. Стотици таксиметрови шофьори от Благоевград също се включиха в протестно шествие по централните улици на града.
От Синдикат „Такси“ заявиха, че ще изчакат до края на седмицата за конкретни резултати, като остават в протестна готовност.
Източник: tribune, bntnews
След днешното одупване пред копейките, които му го нахлузиха, това е Киро Копейкин.