“Без Русия няма мир в Украйна”, остава мотото на Китай.
Китайският президент Си Дзинпин ще се срещне с френския си колега Еманюел Макрон в Париж в началото на май, отбелязвайки първото си пътуване до Европа след пандемията, заявиха няколко служители в Париж и Брюксел, пожелали анонимност, пред Политико.
Обръщението на китайския лидер съвпада с 60-ата годишнина на дипломатическите отношения между Париж и Пекин, тъй като Китай има желание да възстанови натъртените отношения с Европа заради „безграничното партньорство“ на Си с руския президент Владимир Путин въпреки войната на Кремъл в Украйна.
Но настроението във Франция вероятно ще бъде различно в сравнение с празненствата, които отбелязаха 50-годишнината от двустранните отношения между двете страни, каза човек, запознат с подготовката за пътуването.
„Ще бъде по-малко празнично и по-учено предвид настоящите икономически и геополитически залози.”
„Ние изискваме реципрочност в отношенията с Китай, по-специално в ключовата област на екологичния преход“, каза още анонимният източник на изданието във връзка с дебата за това доколко Европа трябва да намали риска в отношенията си с Китай.
Пътуването, което се планира месеци, ще бъде наблюдавано отблизо във Вашингтон и в европейските столици. Германският канцлер Олаф Шолц също заминава на посещение в Китай през април.
Китай се опитва да убеди Европа да позволи на Русия да седне на масата за бъдещи мирни преговори, потенциално в Швейцария – или Пекин ще бойкотира подобни срещи, посочва още изданието.
През последните месеци Пекин се опитва да пренавие движението на Европа към намаляване на риска, което според него идва под влиянието на САЩ
Китай реагира яростно на безпрецедентното решение на ЕС миналия месец да постави китайски компании в черен списък заради връзките им с Русия. Неговата масивна индустрия за електрически превозни средства също е близо до влизане в търговска война с европейските регулатори, които обвиняват китайската държава, че субсидира тези нововъзникващи гиганти.
От друга страна, Пекин е нетърпелив да гарантира, че европейските инвестиции остават на китайския пазар, тъй като местната икономика страда от огромен натиск и се разклаща от нестабилен пазар на недвижими имоти.
Източник Труд