Вместо вече да е зад решетките за престъпна безстопанственост и корупция кметът на Царево шества по всички телевизии и чете морал пред мисирките под благосклонния поглед на шефовете си от Сглобката ГЕРБ – ПП. Що за наглост?
Краткото разследване на Иво Никодимов от БНТ показва огромни пропуски и престъпно нехайство на Община Царево и държавата по поддръжката и експлоатацията на принадлежащата им транспорта и водна инфраструктура. Прибавете затлачените и застроени дерета и тогава чиновниците и кметът “плачат” за затвора, а прокуратурата вече обяви, че има заподозрени и основание да ги разследва. Неслучайно кметът, чийто прякор стана ЛапАчев от Лапчев, бе блед като восък в първите часове след бедствието, виждайки катастрофата с картонената му инфраструктура, отнесена като кула от карти от водата. Очевидно е колко много пари са откраднати от лисващи асфалт, желязо и бетон. Шокиращо беше как премиерът на Сглобката академикът по газирани балончета Денков от ПП оневини веднагически на секундата кмета на ГЕРБ Лапчев за бедствието, прехвърляйки цялата вина на природата още щом стъпи в опустошеното курортно градче. Явно корупцията няма партиен цвят и е лоша, само ако Промяната не участва в нея.
БНТ: Пътят на водата от язовирите към морето
Последствията от бурята са ужасяващи. Те поставиха въпроси пред всички нас за контрола, за поддържането на водните басейни, корита и язовири, за обезлесяването в района и за превенцията на съоръженията. Комисии започват проверки по всички проблеми и сигнали, които се появиха след наводненията. Екип на „По света и у нас“ тръгна по пътя на водната стихия, стигнала до двата проблемни язовира на „Лозенец“ и „Царево“.
Пътят на водата, заляла част от Южното Черноморие тръгва от водосбора на няколко реки в Странджа. Минава през село Велика, което е на няколко километра на Лозенец и Царево.
Иван, жител на село Велика: Бях тук в тази къща. Има клипчета как тази река прелива. Язовирът е бил празен. Язовирите не само за първи път съм чувал, че са празни.
Преди да стигне до язовирите под Велика обаче водата преминава през няколко горски дерета. Оказва се, че влачи със себе си всичко, което има по тях.
Иван, жител на село Велика: След като всички боклуци са донесени тук и надолу по протежението на реката сигурно са пълни. Не са поддържани. Трябва да се направи това, защото, ето, виждате как е изровен брегът. Тук тази част също е изровена. Нагоре пораженията се виждат. Като не се поддържат, при едно такова следващо бедствие може да стане и по-зле.
Така мост след мост се затлачвват, реката прелива, а силата на водата става все по-голяма и по-голяма докато стигне двата язовира, разположени – малкият над Лозенец и големият – над къмпинг Оазис. Стигаме до този водоем и намираме стената му, от която буквално са се отцепили огромни земни маси. На място с екипа ни има и експерт, бивш управител в “Напоителни системи”, който желае да запазим неговата анонимност.
„Всички тези язовири, по предписание, на 5 години трябва да се прави обследване на стената. Не външно. Водолазен оглед. На 5 години. Не са правени 50-60 години, откакто са правени язовирите. Някъде са правени инцидентно, като има проблем с изпускатели или нещо друго, като от немай къде“, заяви експертът.
Както основният изпускател, така и преливникът на язовира не работят. Това налага пожарната с две помпи да го източва, за да се избегне рискът от разрушаване на стената и ново наводнение.
„Безобразията са тотални и като общински отношения и мерки и превенции и като държавни в лицето на министерства и т.н., МОСВ… какво да ви кажа, аз поне съм бил и знам за какво става въпрос“, коментира бившият директор на „Напоителни системи“.
Малкият язовир, който е над Лозенец, преди наводнението е бил пълен. Оказва се, че той е проблемен повече от пет години. Срещаме се с бившия му оператор, който признава, че през 2018 г. по документи го е приел в идеално състояние, но в действителност не било така.
„Върби – 50 годишни, големи, изровено, без работещ основен изпускател. Висок е 9 метра, досието ми е в колата – 9 метра – 4 метра тиня. Значи само 5 метра свободен обем. Запас на стената при височината от водното ниво до кораната е метър и 40 сантиметра. Казват, че с един метър прелива, когато има вода и остава само 40 сантиметра запас. Когато задуха вятър вълната тръгва да се качва по откоса и спокойно може да си прелива“, заяви Радко Денев, бивш оператор на малкия язовир.
Това обаче започва интензивно да руши стената и да я компрометира, което вече прави този водоем особено опасен.
Радко Денев, бивш оператор на малкия язовир: Сега това, което видях, е трагично. Значи стената е компрометирана много. Изровена е на много места почти до половината. Имам предвид на отделни ями и си трябва един голям хубав основен ремонт на стената.
Язовирът има наемател и се ползва за спортен риболов.
Оказва се, че само телевизорът на верандата работи.
Потърсихме наемателя на язовира, за да разберем и неговата гледна точка за състоянието на тази язовирна стена, която виждате колко е изронена. Уви, намерихме само кучета, които силно лаят.
А деретата под язовирите, през които водата е тръгнала към най-постралите места, също се оказват затлачени.
„Вижте какво, цялата държава е непочистена. Има закони, а не се спазват. Откраднеш пет лева и веднага затвора, а то е беззаконие, това е. Народът страда“.