Ползването на работна ръка от други региони при прибирането на реколтата наложи специфични мерки заради коронавируса. Те влизат в сила постепенно според периода на брането – в масивите с ранни череши вече щъкат хора, а суматохата край розовите насаждения ще се усилва през предстоящите дни. До момента няма централно разпореждане, решенията се вземат в общините или от местните държавни институции. Основното в мерките е, че сезонните работници ще трябва да живеят далеч от населените места, ще пазаруват набързо в магазините и ще се трудят на дистанция помежду си.
Така например кметът на община Павел баня Иса Бесоолу е издал заповед берачите, които идват от други места, да нощуват най малко на 1 км от селищата. Работодателят трябва да снабди мястото за спане с вода за питейни и санитарни нужди, както и да осигури една химическа тоалетна на всеки 20 души. Контакти с местното население не се допускат, а достъпът до селищата е ограничен. В свободното време своеобразният карантинен лагер
ще може да бъде напускан от "отговорници – бригадири"
с цел пазаруване – но само между 18 и 20 часа в хранителните магазини. Хората, дошли от други общини, ще трябва да бъдат и регистрирани в полицията. Останалите мерки, които важат за всички берачи и собственици на рози в Павел баня, са: лица под 14 години и с грипоподобни симптоми не се допускат, изчакващите край кантара следва да са на минимум петър и половина разстояние, движението из масивите е еднопосочно, трябва да се осигурят вода, сапун, дезинфектанти; и всичко накрая да се почиства.
В Кюстендилско все още не са разписани конкретни мерки за черешите, но е ясно, че ще има доста изкупни пунктове, за да не се струпват хора. Черешови блокове има и в Бургаска област, а се очакват работници от сливенския регион, където заболеваемостта е доста по-висока. "С писмо съм уведомил кметовете да предприемат всички мерки по закон и да организират така черешобера, че да ограничат максимално напускането на блока, а и да няма досег с населените места", коментира пред "Сега" шефът на РЗИ – Бургас Георги Паздеров. Арендаторите и собствениците ще трябва да осигурят вода, храна и дезинфектанти. "Искрено се надявам да го спазват, защото е важно за всички нас да запазим епидемичната обстановка", добави Паздеров.
По принцип нощуването на сезонните работници и досега ставаше най-вече на полето – в бараки, фургони, палатки или пригодени някак каруци. Новото е, че трябва да се пази висока хигиена, на бива да има скупчвания и ходене до селищата.