Кой, ако не вие и кога, ако не сега? С тези думи Любен Дилов-син нахъса симпатизантите
на Движение „България без цензура“ по време на лекция преди учредяването на инициативния комитет на партията на Николай Бареков, което е по-късно днес във Велико Търново. Дилов-син ги поздрави за решителността да създадат ново политическо движение и то в ситуация, в която общественото доверие липсва.
Другите лектори бяха лидерът на „България без цензура“ – Николай Бареков, и политическият анализатор Антоанета Христова.
В момента сме на абсолютното дъно, като и традиционно високото доверие в президентската институция е под 40%. Казано на шега – в момента сме се докарали в ситуацията функцията на правосъдието да се изпълняват от здравеопазването и това е много страшно, подчерта лекторът.
По думите му, извънредността на ситуацията не може да бъде описана, защото имаме тотално разхищение на общественото доверие в политиката.
Всички ние добре познаваме нашите политици, са в състояние да откраднат златния зъб на майка им,
докато се прозява, коментира в типичния си стил Любен Дилов-син.
Той отбеляза и че липсата на доверие ражда необходимостта от герои и българите на всеки 4 години посрещаме по един месия, които после закопаваме. Дилов-син припомни и „приказката за Царя и чутовния герой Борисов“.
Началото, което си давате към е в изключителен момент на абсолютна астиненция на държавността, нежелание да се прави каквото и да било, недоверие в нищо. Отсреща пък имате политически елит, който не желае да се реформира, обърна си той към учредителите и отбеляза, че
предложението на Николай Бареков за движение „Чисти ръце“ е единствената възможност да се генерира нова обществена воля за нещо.
Той ги посъветва и когато решат как да се казва този политически субект, който днес създават, да стоят на една по-широка платформа, която да позволява временни съюзи за обществени цели.

Психологическото състояние на българина е като това в началото на прехода,
каза и политическият анализатор Антоанета Христова, която също беше лектор.
Налице е силно отчуждение на хората от партиите, държавата и политиците – това е състояние характерно за началото на прехода. Твърде много хора се чувстват загубили от прехода, а твърде малко – спечелили, затова всяка една промяна ще им донесе надежда и рестарт, смята експертът.
Три са, според нея политическите субекти, които претендират да бъдат алтернативи – България без цензура, НФСБ и Рефоматорският блок. От тези три формации най-добрата перспектива е на „България без цензура“, по думите на политическия психолог.
Тук, за разлика от Реформаторския блок, лидерът е видим, отлично разпознат от хората.
Очевидно заявката на „България без цензура“ e алтернатива при предсрочни избори, заключи Христова и обясни, че това е в резултат на политическата криза.
Много важно е движението да е в центъра и да не изглежда като всяка друга партия, много е важно да залага на експертите, а не на политическите лица. Важно е политическият лидер и хората, които ще застанат зад него, да знаят какво говорят – че думите им почиват на експертиза, и да са близо до хората по места.