Шестдесет и една годишният Хания израсва в бежанския лагер „Шати“, когато Газа е управлявана от Египет. Той умря с приблизително 4 млрд. щатски долара лично богатство.
През младежките си години работи в Израел като мазач. Става активен член на „Хамас“, когато движението е основано през 1987 година, като участва в „Ислямската стена“ – студентската инициатива на „Хамас“ в Ислямския университет в град Газа. Хания е лежал в затвор няколко пъти в Израел, но дейността му продължава, което води до депортирането му заедно с 415 други дейци на „Хамас“ в Ливан през 1992 година. Хания и депортираните се завръщат в Газа повече от една година по-късно.
Големият пробив на Хания идва през 1997 година, когато е назначен за личен помощник на основателя и духовен лидер на „Хамас“ шейх Ахмед Ясин. По време на Втората Интифада от 2000-2005 г. над 1000 израелци са убити при самоубийствени атентати, стрелби и нападения с нож. След изстрелването на първата си ракета „Касем“ през 2001 година по Кибуц Саад, „Хамас“ изстрелва хиляди ракети срещу Израел.
Към 2005 година Хания вече ръководи политическите дейности на „Хамас“. През 2006 година листата на „Хамас“ „Промяна и реформа“ печели 44 % от местата в изборите за Палестинския законодателен съвет.
През 2006-2007 г. е премиер на Палестина при Махмуд Абас, но западните държави го бойкотират. През 2007 година „Хамас“ насилствено поема контрола над ивицата Газа и Хания става „министър-председател“ на „Хамас“ в Газа – титла, която носи до 2014 година. През 2017 година е избран за лидер на политбюро на „Хамас“, като става приемник на Халед Машал като висш ръководител на терористичната групировка.
В по-късните си години Хания се установява в Катар и Турция. Египет, разгневен от факта, че през 2020 година Хания присъства на погребението на командира на Корпуса на гвардейците на ислямската революция Касем Солеймани в Техеран, отказва да му позволи да се върне в Газа.
Ръководството на Хания беше отслабено от разделенията между прокатарския и проиранския лагер в „Хамас“. Заместникът на Хания, Салех ал Арури, активно придвижи „Хамас“ в орбитата на Иран и също така установи присъствие на „Хамас“ в Южен Ливан.
Въпреки че Хания беше лицето на „Хамас“ за преговорите за прекратяване на огъня с посредничеството на Катар, той продължи да е близък с Иран, „Хизбула“ и палестинската групировка „Ислямски джихад“, а реториката му остана подстрекателска. Коментирайки войната по „Ал Джазира“ на 26 октомври, Хания приветства смъртта на цивилни палестинци.
„Както казах и повтарям всеки път, кръвта на децата, жените и възрастните хора – не казвам, че тя ви вика, а по-скоро се нуждаем от тази кръв, за да запали в нас духа на революцията, за да събуди в нас упоритост, за да събуди в нас неподчинение и напредък“, каза Хания.
Влиянието на Хания върху „Хамас“ се срина с нападенията на 7 октомври, които затвърдиха позициите на Яхия Синуар и Салех ал Арури. Лидерите на „Хамас“ в и извън ивицата Газа не постигнаха съгласие относно усилията за прекратяване на огъня и ролята на „Хамас“ в следвоенна Газа.
Тримата синове на Хания бяха убити при израелски въздушен удар в Газа през април.
Най-малко 1 200 души бяха убити, а 252 израелци и чужденци бяха взети за заложници при нападенията на „Хамас“ срещу израелски общности в близост до границата с Газа на 7 октомври. От останалите 115 заложници 39 са обявени за мъртви. От 2014 г. и 2015 г. „Хамас“ държи в плен и двама израелски цивилни, както и телата на двама войници, убити през 2014 г.
Кой ще наследи Исмаил Хания начело на „Хамас“

Фигура номер две в движението Салех ал Арури беше убит още в началото на годината при удар, приписван на Израел в южното предградие на Бейрут. Сега се очертават двама евентуални приемници на Хания.
Муса Абу Марзук, е високопоставен представител на политическото бюро на „Хамас“, смятан за един от приближените на Хания. Той е по-умерен, отколкото са представителите на въоръженото крило на „Хамас“ и призовава за приемане на границите от 1967 г. за евентуална бъдеща палестинска държава.
Това обаче е пораждаща полемики в „Хамас“ позиция.
През 90-те години на миналия век Марзук живееше в САЩ, където беше арестуван и обвинен, че е свързан във финансирането на въоръженото крило на „Хамас“. После той е живял в Йордания, Египет и в Катар. Марзук е представлявал „Хамас“ в редица непреки преговори в Израел.
Друг потенциален приемник на Хания е Халил ал Хая, който е фигура номер две в политическото бюро на „Хамас“ в Газа и който познава добре лидера на въоръженото крило на „Хамас“ Яхия Синуар.
През 2006 г. Ал Хая ръководеше парламентарния блок на „Хамас“, непосредствено след победата на палестинското движение на парламентарните избори в палестинските територии.
Ал Хая е пламенен последовател на въоръжената борба. Редица членове на семейството му са загинали по време на израелски удари в Газа през 2007 г.
Според някои наблюдатели начело на „Хамас“ може да се върне Халед Мешаал, който беше предшественикът на Исмаил Хания.
Пред Франс прес представител на движението, пожелал да остане анонимен, каза, че „Хамас“ ще преодолее тази криза. Той допълни, че убитите в миналото лидери на „Хамас“ само са засилили мощта на движението.
Последиците за Израел от смъртта на Хания
И ако някои израелци се зарадваха в социалните мрежи заради смъртта на Хания, сега те започват да си задават и въпроса какво ще стане със заложниците, пленени по време на атаката на „Хамас“ срещу Израел на 7 октомври миналата година и откарани в Газа. Зараждат се опасения и от военна ескалация.
Възниква и въпросът какво ще стане с непреките преговори между Израел и „Хамас“. Базираното в Доха политическо ръководство на „Хамас“, ръководено от Хания, беше упражнило натиск над Синуар и ръководството на „Хамас“ в Газа да приеме прекратяване на огъня, казват експерти.
Според Михмайир Абусада, палестински политолог, ответен удар за Израел може да дойде от Западния бряг или от групи на „Хамас“ в Южен Ливан. Той може да бъде под формата на самоубийствен атентат или на стрелба по израелски войници или заселници.
По-късно днес, според израелски медии, в Йерусалим ще се събере израелският военновременен кабинет.
Какви ще са последиците за региона
Въоръженото крило на „Хамас“ вече заплаши, че убийството на Хания отвежда войната в Газа до ново ниво и ще има огромни последици за региона. Иран все още не е обявил как ще отвърне на тази смърт, станала на иранска територия и породила критики срещу иранските сили за сигурност.
„Хамас“ и Иран не искат регионална война, но едно престъпление трябва да бъде наказано, заяви пък Хали ал Хая на пресконференция в Техеран, цитиран от Ройтерс.