Съдилищата в България вече ще могат да отнемат в полза на държавата автомобилите на шофьори, употребили алкохол или наркотични вещества. Това, което преди година се приемаше като популистка идея на прокуратурата, вече е факт с измененията в Наказателния кодекс, публикувани в брой 67 на „Държавен вестник“, пише Automedia.
При това лансираната идея на прокуратурата бе за конфискация при над 2 промила алкохол, докато приетото от депутатите сваля летвата по-ниско – над 1.2 промила при първо нарушение и едва над 0.5 промила при второ.
Новата алинея 5 към член 343б мина незабелязано на фона на увеличените от депутатите наказания за смърт на пътя. В нея са описани няколко случая, при които се стига до конфискация на автомобила. Първият е, ако се шофира с над 1.2 промила алкохол, за което се полагат също 1 до 3 години затвор и глоба от 200 до 1000 лева. Вторият е, ако шофьорът вече е осъждан за шофиране след употреба на алкохол – при повторно нарушение с над 0.5 промила се отнема автомобилът, и се налагат от 1 до 5 години затвор, и от 500 до 1500 лева глоба. Ако се управлява автомобил след употреба на „наркотични вещества или техни аналози“, наказанията са конфискация, 1 до 3 години затвор и от 500 до 1500 лева глоба. При рецидив наказанието е конфискация, 1 до 5 години затвор и глоба от 500 до 1500 лева. Ако нарушителят не е собственик на управляемия автомобил, може да заплати равностойността му.
Въпросът е само какво става с шофьорите на супер скъпите автомобили по 100-200-300 хиляди лева или евро. Ако бъдат заловени да карат пияни, рушветът за корумпираните катаджии може да стигне 20-30 хиляди лева/евро, както става с всичко друго у нас. Други пък, които са заловени пияни да карат чужд автомобил, може да не платят и нищо, ако нямат доходи или собственост.